Неботърсачи
Строителството на небостъргачи ще се окаже много по-бавно, трудно и скъпо, отколкото досега се предполагаше
Месечен бюлетин на "Капитал" с мнения, данни и анализи относно как се развива пазарът на недвижими имоти в България и по света.
Инвеститорите в имоти в България вече са буквално с "глава в облаците", мечтаейки да издигнат първи "най-високата" сграда в страната.
Въпреки сериозния интерес обаче строителството на небостъргач вероятно ще се позабави, тъй като набавянето на документите и провеждането на нужните изследвания е доста дълъг процес. От друга страна, специалните изисквания към съоръженията във високите сгради допълнително оскъпяват и удължават срока на възвращаемост на инвестицията. Предвид бързо намаляващите възможности за застрояване небостъргачи в България сигурно ще има, но не по-рано от 2-3 години. Най-напреднал обаче е проектът за супервисока сграда в Бургас. Супервисоките сгради обаче със сигурност ще са много по-малко от сега обявените близо десет проекта.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
Уважаеми автори на горната статия,
Оценявам факта, че темата с небостъргачите е актуална напоследък, както и желанието ви да сведете информацията до широк кръг от читатели. Но популярният език и стил не ви оправдава да пишете откровено смешни неща. Защо поне не се допитвате до истински специалисти?
Цитирате Ваклин Стойновски, който казва:"Ако себестойността за луксозно строителство на една сграда е около 500 евро/кв.м, когато тя е над 30-етажна, това число се умножава по две, а ако височината надвишава 100 метра - по три".
При минимална етажна височина от 2,7 м, споменаваната по-горе 100 метрова сграда ще има 37 етажа. Значи над 30 етажа, цената е двойна, а над 37 - става тройна.
Най-забавна беше показаната картинка, бодро озаглавена "КАК СЕ СТРОИ НЕБОСТЪРГАЧ". Да правите разлика между процеса на строителство (изграждане) и процеса на експлоатация, който всъщност е показан?
А надписите по схемата са си направо сладки, за това ще си позволя известен коментар:
- пилотите под сградата са начин на фундиране в почви, които не могат да понесат натоварването от сградата. Те не са допълнително укреоване, а основен носещ елемент. Разделят се на стоящи и висящи, като последните не достигат до "твърда скала";
- фундирането на такъв тип сгради може да бъде извършено с кладенци. В такъв случай пилоти изобщо не са необходими;
- конструктивната схема на връхната носеща конструкция на сградата може да бъде най-различна и зависи от множество фактори. Не е задължително ядрото да е основният носещ елемент;
- няма ясно определени официални критерии, кои високи сгради са небостъргачи, но съгласно Wikipedia (руска и БГ версия), небостъргач е свободно стояща сграда, която е по-висока от 500 фута, т.е. 152,5 м.
Te purvo da si oburshat zadnicite, posle da strojat nebosturgachi - aman ot megalomani, v grada edva se disha, trotoari ne ostanaha ot bezbroinite avtomobili, transporta e v totalna kriza i na tova otgore nebosturgachi shte stroim - koi znae nakraja kakvo nedonosche shte izplujat. AMAN
shemata e mnogo smeshna - neshto kato objasnenie za kreteni
ТОГАВА ДЯДО МИ СИ Е ПОСТРОИЛ КЪЩАТА ДОКОГА ПОЛИТИЦИ ЩЕ СЕ ПР. НА АРХ. НЕ СЕ ЛИ ОБИЖДАТЕ
Както разбирам, небостъргач никому не е нужен, той бил "за престиж" (!?)
Аха, значи когато на някой олигофрен му се прииска да покаже на цяла София колко му е голям - на това му се вика "престиж", така ли?
Да строят паркинги. За какво са им небостъргачи.
Нека строят, какво ви пречи. Щом като отговаря на всички изисквания - няма лошо. Но пък добре би било да са на едно място а не разхвърляни из цяла София. А престижа е също и за града , не само за строителя. Пък той да си прави сметка ако не е на печалба. Who cares.
Да строят... едно земетресение и...
в допълнение към коментар 1: под надписа "асаньорната площадка трябва да осигурява достъп до всички етажи" да се поставии "всички стаи трябва да имат врати"
а че ъгъла не бил 90 градуса да не завихри основата, направо ме разби
Без да разбирам много ми се струва, че има логика в това за асансьора. В небостъргачите не всички асансьори вървят от първия до последния етаж или спират на всеки етаж. Там експресни, ала-бала...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.