От Лондон без много любов
Фондовете за инвестиции в български недвижими имоти са притиснати да променят стратегиите си заради финансовата криза
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Да се срещнем... С този поздрав посреща сайта на Bulgarian Land Development, един от няколкото фондове за инвестиции в български имоти, нароили се, докато местният пазар растеше неспирно. И наистина преди близо две години доста портфолио мениджъри в лондонското Сити желаеха да се срещнат с ръководството на новото начинание и да купят акции. Сега обаче срещите едва ли са най-приятното нещо и за двете страни и мениджърите на фондове със сигурност биха предпочели да изключат телефона си и да излязат в дълга почивка. Това обаче едва ли би било най добрата идея, докато им се налага да жонглират между изнервени акционери, които искат максимално бързо да получат възвращаемост от направената инвестиция, банкери, които си търсят лихвените плащания, и клиенти които не желаят да купуват иначе така обещаващите проекти по желаните цени.
Какво толкова се промени ли? Ами настъпи криза, която, изглежда, няма да отмине толкова безболезнено и бързо, колкото се надяваха доскоро фондовете - не само тези в Лондон, а и в София. Сега им предстои да преразгледат стратегиите си и да се опитат да излязат сухи след
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
У назека криза нема,не е имало и нема да има сичко е ного йакооо
Сега земеделската земя е хита, ако не се светнали.
Земеделец то така е у БГ-то,само на хитове моди и тенеднции се кара .
И овцете юрууущ на далаверата ,та после всички ревът заедно.
Имотите са нееластична стока.При тях цените падат и растат циклично.Падането винаги е сложен процес - първо Ганьо - спекуланта трябва да му опре яйцето до гъза, за да се сети че златната кокошка няма да снесе друго освен курешки.Това ще стане като месечната вноска на изплащания от Ганьо кредит, заеме 140% от месечните му приходи.Тогава Ганьо ще предлага - на цена 3 или 4 пъти над пазарната, за да хване "балъци", какъвто той "не е".После ще пада, ще затъва в заеми, и накрая или банката ще му вземе имота, или ще го продаде на загуба.Горе долу - цените трябва да се задържат до края на годината някъде, когато всичко ще скочи, или ще падат по-малко, по-малко.След Нова година, на която никой няма да изкара стабилни приходи, през гладните месеци когато отопление,ел.енергия и хранителни стоки скочат с 50% (ако поскъпне газта с 36% както се очаква), ще започне низходящ тренд на "инвиститурити" в НИ.След това - обичайните заподозрени - големи компании събирачи на дългове, ренесанс на мутренските занимания, отново големи компаниии занимаващи се със стопансване на НИ, техни акции, разстрел на набързо забогатели, продажби в долари на съмнителни фондове, итн итн.
Схемата по която работят фондовете за недвижими имоти в България е следната:
Към всеки фонд за недвижими имоти има прикачени по няколко строителни фирми. Строителните фирми строят фонда изкупува (на завишени цени) целта е строителните фирми да си пласират най-изгодно продукцията (скапаните апартамети), печалбата за фонда е на заден план. Така или иначе фонда не инвестира със собствени пари, а с пари на вложителите (балъците).
Ликвидността на фондовете за недвижими имоти е много ниска, активите се оценяват трудно. От тук нататък недвижимите имоти в БГ ще вървят в една посока само надолу. На инвеститорите - честито!
Да се обадят на др Иванов той ще ги светне -ухааааааааааа
А кой така поголовно изкупува земеделски земи б България?Каква им е ползата и кои са те?
Само да ми паднат тия Лехманови братя ще им счупя кратуните. Повлякоа бизнеса у дерето. Ние пропартис сме построИли а нема кой да ги купи. Нищо де, аз ще си ги кътам за по убави дни, когато раята ще се сети че е мноо куул да се живее в коптори и къщи в незнайни села, със "сий вю" и "сра"... извинявам се "спа". Абе изобщо световната икономика е за балъците.
УелкАм
продавам Голф2!
Иванов, Перник
Земеделската земя в момента наистина е добра инвестиция. Лошото е, че не е ликвиден актив и от рента се изкарват малко пари, но в близко бъдеще (след около 5 години) цените ще са различни:
te/bg/results_combined.php?language=bg&search_ type=combined&deal_type=sale&search_locati on=&property_type=%D0%97%D0%B5%D0%BC%D1%8F& ;search_string=&price_from=&price_to=& currency=EUR&sqm_from=&sqm_to=&search_ type=combined
Предлагането в момента е голяно, но съветваме да се изчака още малко. В момента купувачите се ослушват и цените навярно ще имат лека корекция:
http://www.bulgarian-offers.com/property/real_esta
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.