Най-високите жертви на кризата
Над 10% от проектите за небостъргачи по света са замразени


Маргарита Насева

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Сградите стават по-високи точно преди икономиката да се сгромоляса. Странната зависимост е установена от анализатора на Deutsche Bank Андрю Лорънс през 1999 г. Създаденият от него "Индекс на небостъргачите" показва, че почти всички най-високи сгради са завършвани в навечерието или паралелно с настъпването на големи икономически катаклизми.
Небостъргачите "Крайслер билдинг" и "Емпайър стейт билдинг" смаяха света по време на Голямата депресия през 1929-1930 г. През 70-те години, когато индустриалните държави бяха ужасени от недостига на арабски петрол, а САЩ се бореха с дефлацията, в Чикаго изникна "Сиърс тауър", а в Ню Йорк – Световният търговски център. Азиатската финансова криза през 1997 г. също остави отпечатък в историята на небостъргачите с кулите близнаци "Петронас" (на малайзийската петролна компания Petronas).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Вавилонската кула. Явно за това намеква автора.
То и в Бургас един виден предприемач Ваклин "Небостъргача" Стойновски щеше да стои една вавилонска кула, ама ядец дойде тази пуста криза за да има с какво да се оправдава. Успя само с много усилия да го построи за няколко месеца с огромни прожектори - но и те бързо станаха жертва на кризата.
Ние каква я мислехме - тя каква стана !
До коментар [#1] от "Мен":
До коментар [#2] от "Ех, небостъргачи":
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход