Естествен подбор
Малкото нови имотни проекти изострят конкуренцията в между строителните фирми


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
"Какво ще е това чудо тука? Имам чувството, че расте не с дни, а с часове." Таксиметровият шофьор повдига вежди в очакване на отговор, докато чакаме в колоната на светофара. Сигурна съм, че знае отговора, а този въпрос е изработен трик за заговаряне на клиенти, когато маршрутът им минава през кръстовището на столичния булевард "Ситняково" и улица "Оборище". Нещо като темата за времето, само че не толкова клиширана.
В действителност строителната активност на терена на бъдещия търговски и офис комплекс "Сердика център" наистина е впечатляваща. Работят хиляда души, на ден се леят по 400 тона бетон, а 11 крана сноват над обекта. Когато в началото на следващата година строежът бъде завършен, сметката ще изглежда така: използвани 13 000 тона стомана и 107 000 кубика бетон и инвестиция от 210 млн. евро. На десет минути с кола от този строеж - на "Цариградско шосе", непосредствено до разклона за "Дружба", се намират други два колосални строежа - комплексите "Хермес парк" и "Мегапарк" на австрийската "Соравия".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
45 коментара
скоро златните години в имотите няма да се върнат,беше каквото беше.
Проблемът с имотните крахове е, че минава поне десетилетие преди нещата да се върнат в пред-кризисно положение. Вземете за пример Флорида - рез 40-те на миналият век имотният крах разби щата. Минаха 60 години преди да се надуе още по голям балон. Сега ще минат поне 20 преди всичко да се върне до нива от 2006-а година.
Испания също е типичен пример. Безработица от 15%, имотен крах, както и крах на цялата икономика, която е вързана със строителство и туризъм.
Разбира се България не е нито Флорида, нито Испания. Потенциала в България е много по-голям поради простата причина, че началната точка е много по-ниска. Но за сметка на това, демографското положение в България е катастрофално. След няколко години няма да има хора, които да подържат растежа на икономиката.
Така, че единствения изход е инвестиции в образование, инфраструктура и няй вече КОРАВА дефлация. България трябва да стане конкурентноспособна иначе ще тъне в мизерия за десетилетия напред. Гледайте Испания, за да разберете къде ще е България след 50 години.
до номер 2
"Но за сметка на това, демографското положение в България е катастрофално. След няколко години няма да има хора, които да подържат растежа на икономиката."
По таци логика същото може да се каже и за целият ЕС,но в по-дълъг период,всмисъл че демографското състояние на коренното население на контитента е катострофално,дупките в работните места се залват(запълваха)
от емигранти мюсюлмани,които макар и да са бедната и необразована част от населението на Западните страни,спомагат за икономическият им растеж и създават растежът на населението.Разбира се в Б-я тенденцията към застаряване и намаляване на хората е доста по-силно изразена заради липсата на имигранти и голямата,доскоро ,емиграция,но в общи линии,особено ако мюсюлманската емиграция стихне и Европа не я чака по-светло икономическо и демографско бъдеще от Б-я.За сравнение държавата ,която доскоро имаше най-голямата строителна активност на континента Испания,има раждаемост от 1.1,е как при 1.1 раждаемост,може да се появи реална нужна от мащабно ново строителство,как може да се увеличи консумацията и потреблението респективно да се създадат нови работни места????.....Опа ,еми как със внасяне на мюсюлмани,които да си строят джамиите и да си налагат религията и културата
@3: колкото и странно да звучи, циганите и турците са най големия потенциал на България в момента, както латино в САЩ и мюсулманите в Зап. Европа. От потенциал в реалност ще минат поне 20-30 години, ако не и повече. Много хора ще трябва да измрат до тогава, а останалите да се променят, което съдейки по твоя коментар няма да е лесно ;)
Добре де, Капитал, разбирам че Янчето малко е зле с правописа, ама редактори нали имате...ако не - евтино зимам, ше ви редактирам писанията. Само два по-фрапиращи примера:" като се има НА предвид" и "ще намалеят с около 2.5 млрд. евро. по-малко".
А и заглавието требва да си пооправите, ако ще е термина от еволюционната биология требва да е "естествен отбор", ама айде това не бие толкова на очи.
В САЩ имотни балони се надуват регулярно със стабилен период от 10-15 години, заради overcorection на една диво дерегулирана банкова и бизнес среда. В САЩ е имало балон през 80-те , 90-те и днес както е известно и на последния нашенски байно със зелена карта. Бума и Бъста са залитанията във двете крайни посоки на пазара, въпреки че в Америка поради турбооптимизма на населението средата е винаги леко бъблива и се говори за дженерейшънъл бъбълс , балони надувани във по-дълги периоди от 10-15 години . В Европа никой не беше чувал до скоро за имотни балони преди инвазията на англосаксонските купувачи към Испания , Хърватско и нашето море. Но са се случвали корекции...от 10 - 20%. Но и дори със английските купувачи в картината Испания пак не е Америка и дори при почти 20% безработица ( не 15% ) цените на имотите се държат и за това си има обяснение - ниската задлъжнялост на обществото, сравнително по регулираните банки ( които не успяха да се разпашат по американски) и по-добрата социална мрежа ( в Испания по-трудно се изпада от борда за разлика от Америка ). Резултата за имотния пазар - има някакво падане на цените по курортите и почти липсва във градовете. За това .html
от тук
http://online.wsj.com/article/SB124139642920281859
Spain Largely Avoids Unrest Even as Economy Slumps
Значи смело правим извод че Испания не е Америка . Остава да разберем и как България се различава от Америка, и дори не е и Флорида , която междудругото си има също демографски проблем.
Причината е скрита в един малък детайл, а именно изискването за банкова гаранция в размер на 25 млн. евро. Сумата гарантира не само качеството на изграждането, а и че с нея ще бъде покрито евентуалното поскъпване на проекта.
>>> Журналистическа наивност. Под този невинен предтекст се крие една гигантска измама, която не един и двама "инвеститори" се опитваха да пробутат, когато банката им поиска кешово самоучастие, а те нямат пари за него. Защото им трябва не каква да е гаранция, а безусловна и неотменима. С една дума, инвеститорът на имота може да си я осребри на следващия ден, още преди да е налята и 1 плоча. С тези пари отива в банката и си внася самоучастието.
Тоест, можеше спокойно да напишете, че просто на инвеститора му липсват 25 милиона кеш, които банката му е поискала.
За мен кризата е най-оздравителното събитие. Ако беше дошла малко по-рано, щеше да е прекрасно, но добре, че поне не закъсня още, защото много алчни предприемачи бяха вече изчаткали здраво и си бяха загубили представата реално в кой свят живеят.
Време е алчността да се автокоригира. Самозваните бизнесменчета, които хал-хабер си нямат и от икономика и от мениджмънт и от строителство, ще трябва да си научат урока.
Добре дошла криза. Дано да свършиш и ти нещо полезно. Както се казва: "капитализмът не е най-съвършеният строй, но засега по-добър не е измислен".
Пише се "предвид", без НА отпред, заглавието е просто удавено в жаждата си за смисъл
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.