Бели имоти за черни дни
Все повече компании търсят възможности за финансиране, чрез продажба на активите си


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Странно е как народните мъдрости често имат съвсем реално бизнес изражение. Например поговорката "Вода гази, жаден ходи" с пълна сила важи за немалка част от българските компании. В конкретния случай водата са недвижимите имоти, в които по време на икономическия растеж са инвестирали, а жаждата им в момента е за свежи капитали, с които да инвестират в основния си бизнес.
Решението е очевидно - да "изпият" недвижимата си собственост. Макар и по-бавно от западните си колегиq все повече български компании се спират именно на него. Реализацията му обаче не се оказва толкова лесна. От една страна, за продажба към момента компаниите предлагат основно неизползваемите си активи, а малкото активни купувачи търсят имоти, които да им гарантират добри приходи от наем. От друга, компаниите все още имат прекалено оптимистични очаквания за цените, на които могат да направят сделка. Има обаче и такива, които не могат да си позволят лукса да са оптимисти.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
е това вече е сериозен бизнес да купиш от компания която не може да си плаща задълженията на банката и да печелиш от нея като и отдаваш под наем ха-ха.Покупката на имота трябва да не е по''кризисни цени''а само наемът,и ако е възможно със 200години гратисен период.
Докато собственикът си паркира жълтото порше пред офиса, трудно ще убеди някого, че е в затруднение.
До коментар [#2] от "Камен":
Карерата е сложена там, защото и тя се продава.
Купи си изложените багери и колата ще е бонус. После ще си я пребоядисаш, че това жълто малко простее.
Как точно се продава сграда, която служи за залог по заем? Ако сумата от сделката по продажбата бъде приписана на самата банка, то тогава парички при Киров няма да идат (освен горницата над заема и разходите по погасяването му).
Ако Киров продължи да наема сградата и купувачът ще получава над 11% годишно, това значи ли, че няма банка, която да иска да даде на Киров заем на 11%? Това пък какво значи за Киров и защо някой да иска да купува специализирана сграда за нуждите на наемател, който може да спре да съществува?
Интересна работа.
Дали някой, който си купува апартамент чете тези неща. Доходност 11%. Това означава изплащане за по-малко от 10 години. Т.е. цената на имота е около 110 месечни наема. В момента и най-изгодните на пазара апартаменти (говоря за двустайни, понеже аз такъв търся) се изплащат за 220 - 250 месечни наема. (Данъците не ги смятам, нито разходите за ремонт!)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.