Последните мигове на една красива сграда
Тази седмица ви разказваме историята на една красива стара къща в центъра на София. А това са снимките от последните й дни.

от Надежда Чипева, Яна Бодурова
48406
прочитания











Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
19 коментара
Вместо да се реставрират, тези сгради се рушат и на тяхно място се издигат огромни грозни чудовища. Не съм нито инженер, нито архитект, но не е ли по-евтино да се реставрират? И даже, да оставим парите на страна, не е ли по-добре да запазим характера на София?
П.С. Снимките са страхотни...
Този град няма главен архитект.
До коментар [#1] от "Кумчо Вълчо":
не, много по-скъпо е. пъти по-скъпо. сори )
Призовавам екипът на Капитал да проведе разследване на тема:
ЗАЩО тази сграда се събаря, при това, очевидно, със знанието на общината? КАКВО е нейното официално становище по темата? КОЙ е разписал наредбата и по КАКВИ причини? КАК един паметник на архитектурата може да бъде изтрит от историята на столицата ни току така? ЗАЩО не е била търсена наказателна отговорност на собствениците, които са задължени да поддържат подобен тип сгради в перфектно състояние?
Надявам се да получим отговор на горе-посочените въпроси.
Благодаря предварително!
Такива "паметници" на архитектурата много. Това са стари сгради, тухлени, не отговарящи на никакви съвременни сеизмични стандарти. Не е възможно да се реставрират. И да се реставрират те като разположение не са функционални. Това е естествената им съдба - да се рушат, защото никой не ги иска. Коментиращите по-горе като сте се загрижили толкова за тези сгради вземете си ги купете и си ги реставрирайте и си живейте в тях. Много е лесно да "протестираш" като не ти е на главата една такава сграда с всичките й проблеми.
Симо, тази сграда е обявена за паметник на културата с регионално значение в Държавен вестник. А относно сеизмичните стандарти - на тях не отговарят 90 % от сградите, строени след 1990. Много е лесно да се руши, трудно се поддържа духа и атмосферата на един стар град. Някъде го правят и реставрират къщи от 15 век. Но това е в белите държави.
Аз също съм голям фен на тези сгради,те поне си имат дух,имат чар, не като съвременните просташки дворци..И вярно,че е скъпо, но няма нещо, което да не може да се реставрира и да оцелее,въпрос на желание е. Казвам го от гледна точка на строителен инженер и заставам зад думите си.Но малко от хората, които имат пари,биха запазили такава сграда.В България сме за съжаление-тук си "много як" не ако отидеш на изложбата на Дега или който и да е, а ако си бил на ултра-супер-мега готиното ретро-чалга парти не-знам-си-къде..
Много ми е интересно дали старите (ама наистина вековно стари) къщи във Виена или Париж отговарят на сеизмичните изисквания? Били "тухлени"... А какви да са - стъклен дом?! Точно заради такива "експертни" разсъждения София прилича на закърпена торба.
Изглежда екипът на Капитал е провел вече разследване за въпросната сграда: http://capital.bg/biznes/imoti/2010/10/08/973759_m alka_spretnata_suboretina/
Тук мога само да кажа:
Да са му честити новите 12.6млн. на конституционния съдия Христо Данов, да са им честити комисионните на всички участвали в схемата общинари, да са му честити новите 50-60-70 милиона на г-н. Веселин Воденичаров, да са им честити на съседите от всички околните улици новите 200-300-400 автомобила, които ще се чудят къде да паркират, да му е честита и на центъра на София новата 6 етажна сграда тип 'Ново Строителство'!
Поздрави на всики!
Що?Духа на стара София е запазен през годините-и днес е така кално и мръсно както преди 120 години,и днес Кметовете и си нямат хал хабер от това дето вършат,прави изклю4ение един Иван Иванов,и днес кучета вият по улиците й, и централна канализация няма в 20-25 процента от кварталите й.
Но по въпроса за таз съборетина не виждам нищо красиво в нея,а само опасности.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход