Дом за нашите старини
Луксозните комплекси за възрастни хора са огромен бизнес по света, но нишов продукт със скромен потенциал в България
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Една от популярните теории за пазара на недвижими имоти разделя човешкия живот на три. Смята се, че през първитe двe третини хората придобиват и изплащат недвижим имот, а през последната използват дохода от него.
На развитите пазари възможностите за това са наистина разнообразни. И може би най-неразумната сред тях е след отделянето на децата възрастната двойка да остане в излишно големия си дом. За сметка на това хората с добър доход могат да избират между стотици специализирани комплекси за възрастни (т.нар. Senior Housing Developments), каквито от десетилетия се строят в САЩ и Западна Европа. Идеята на тези проекти е не просто да предложат жилищна площ, храна и грижи, а специфичната среда и услуги, от които техните обитатели се нуждаят (подробности в карето).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
А защо все трябва да се пънем по луксозните неща? Хората имат нужда и от добро съотношение цена/качество.
Хубаво нещо, ама е с повечко пари, а средния бг пенсионер няма толкова спестявания.
В напредналите страни, пенсиите са в пъти по-големи, и самата пенсионна система е много по-различна от нашата "каша". Затова пенсионерите имат пари за нормални старини. Този бранш може да се развие бързо, само ако приемем закони като в Китай — децата да са длъжни, да се грижат (най-вече финансово) за родителите си.
До коментар [#2] от "gost22":
Спестявания може да няма българският пенсионер, но има апартамент, който обаче ако рече да продаде, за да си изкара спокойно старините, децата и внуците ще пропищят, че няма да видят наследство и ще го откажат.
Апартамента не решава проблема. Към таксата за дома, добави парите за лекарства и раздели на цената на апартамента. Ако имаш късмет, парите стигат за 10 години, а после?
До коментар [#4] от "gost22"
Грешни сметки - значи апартамента се продава и парите се слагат на влог да речем, може само от лихвите да се живее и 30 години.
А като сложим и сегашните пенсии, парите стават доста.
" ...а заетостта е около 40%. Таксата е 700 лв. на месец, като в нея влизат 5 храненета дневно плюс услуги като почистване и пране, както и медицинска помощ."
Значи 60% от местата са свободни, но никой не се е сетил да си направи сметката с апартамента, банката и лихвите? Не го вярвам. Ако нещата се връзваха, щяха да се намерят 10-15 човека от цяла София да запълнят местата. Или сметката не излиза, или нещо друго куца.
Не е до сметката, а до мисленето. Нали трябва да остави нещо на децата, внуците и така до 10 коляно. А в същото време мизерства и се показва по ТВ как няма пари за парното.
Не е само до парите.Човек има нужда не само от пари - а от грижа,внимание и -комуникация, както и интересни занимания и през този период от живота. Така,че този вид проекти действително са много ценни.
[quote#1:"mick"]А защо все трябва да се пънем по луксозните неща?[/quote]
а де?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.