В квартала на оцеляването
Слабият пазар на недвижими имоти от лесно начинание се превърна в труден бизнес
Месечен бюлетин на "Капитал" с мнения, данни и анализи относно как се развива пазарът на недвижими имоти в България и по света.
Пазарът на недвижими имоти в България падна отвисоко и удари всеки с бизнес в сектора. Времената, в които купувачите се състезаваха за всяка оферта сега изглеждат безвъзвратно отминали. В историята остава и сладостта от брокерската професия, към която мнозина се насочиха с идеята бързи и лесни доходи, получени без особени усилия и със скромна първоначална инвестиция. Еуфория, която в годините на бума доведе до прекомерно разрастване на фирмите, предлагащи брокерски услуги. Сега те са осезателно по-малко и търсят активно нови модели и ниши.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
35 коментара
Пазарът ще се раздвижи, когато лихвата по 20 г. ипотечни кредити започне да се движи около 5% год. ...и като се раздвижат 100-ците хиляди непродадени жилища, ако има и раздвиждване на населението в посока прираст, тогава и цените на имотите ще поемат нагоре...
Данък имоти трябва да стане като в другите държави около 1% от данъчната оценка която е максимално близка до пазарната цена. Така няма да има неизползвани имоти, цените на имотите ще започнат да отговарят на доходите на населението. Ще има много продажби вярно, комисионните ще са по-ниски в абсолютни стойности. Жилищата ще се поддържат много по-добре, просто защото собствениците ще са с по-високи доходи/ще могат да плащат по-висок данък/, а не както досега да се оплакват, че нямат пари, а в същото време да са собственици на имоти за стотици хиляди евра.
Хората ще имат пари, а не неизползвани имоти. Просто защото ще се освободят от тях.
"Друг експеримент е с модела "0% комисион от купувача", но тук ефектът е повече психологически, отколкото да се предлага по-атрактивно решение на купувача. За първи път в България той беше предложен от агенция "Адрес"
Просто смениха с-мата вместо да взимат 3% от купувача и 3% от продавача взимат 6% от продавача и "0%" от купувача- в крайна сметка ВСИЧКО се плаща от купувача.
До коментар [#2] от "mick":
"Хората ще имат пари а не неизползвани имоти", това добре, но колко ще струват тези пари след 5 - 10 години? Дали икономическата картина в света предразполага към спестовност и пари в брой? Аз лично очаквам "духа да излезе" в един момент от бутилката и инфлацията да ескалира. Не съм пророк и не знам в кой точно момент ще се случи, но бъдете сигурни че няма да се размине. Това е единствения начин да се преодолее сегашната икономическа криза на на базата на задлъжнялост.
.....нормално функциониране на пазара", обобщава и Съйков
И кое му беше нормалното състояние на пазара,балона който се наду и гръмването му ,което оше канти в ушите на т.н.посредници....
До коментар [#6] от "durvodeleza":
Хората СЕГА нямат пари. Държавата СЕГА няма пари. Неизползваните имоти са заровени пари до които никой няма достъп. Парите в банките са тези до които СЕГА има достъп икономиката на страната.
Какво ще стане след 5, 10 или 20 години не е чак толкова интересно. Щото всичко се случва. Складирането на неизползвани и разпадащи се имоти е най-лошата инвестиция. Особено от гледна точка на икономиката на страната. Просто така изкуствено се увеличава цената на използваните имоти/щото само те са достъпни/ и бизнеса и хората са принудени да дават много повече пари за тях или за наеми. От там бизнеса става по-малко конкурентен, и продукцията му е по-скъпа. Вместо парите да отиват за нови технологии, те отиват за скъпи имоти. Същото е и за хората - хората вместо да си купуват други неща и да се радват на живота, се товарят изкуствено с големи ипотеки за жилища и живеят мизерно само и само да изплатят ипотеките - 20-30 години.
Та в интерес на държавата и на икономиката е, да няма неизползвани имоти. Такива които стоят заключени, неподдържани.
Сегашната ситуация е все едно една фирма да има 100 човека персонал, но да използва само 50. Другите да стоят в дълбок резерв без да работят, щото можело след 5-10 години, цената им да се вдигне. Нищо, че като не работят им се губи квалификацията/при имотите - се рушат с времето/.
До коментар [#9] от "mick":
Като е глупав, шефа на фирмата, и е построил двойно повече ресурс от необходимия, нека да му крета (фалира) фирмата.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.