Трудни продажби на ваканционни имоти във високия ценови клас очакват инвеститори по Черноморието следващата година. Причината е, че руснаците с бюджети от над 100 000 евро все повече предпочитат испанското пред българското крайбрежие. Тази прогноза направи търговският директор на инвестиционната компания Greenlife Property Development Мариана Даскалова на конференцията BalREc в София. Тя се позова на проучвания, според които допреди шест месеца България е била предпочитана дестинация за покупка на втори дом сред 70% от руснаците, докато сега – за едва 40%. От останалите 40% търсят имот по испанското крайбрежие, а 20% - в други дестинации.
Въпрос на продукт
Мариана Даскалова определи като основни предимства на Испания конкурентните цени и отличната инфраструктура. Тя даде пример с къща по крайбрежието, чиято стойност от 450 000 евро преди 4 години вече е паднала до 150 000 евро. "Това е сумата, около която гравитира руският интерес там, докато за България таванът е 100 000 евро", посочи тя.
Според Юлиан Георгиев, съсобственик на инвестиционната компания "Симпли България", въпреки добрите продажби през последните години ваканционният пазар у нас изпада в опасна зависимост от руските купувачи. В момента те сключват близо 90% от сделките подобно на англичаните и ирландците преди 5 години.
"Пазарът в момента притеснително напомня този от последните години преди кризата. Ако сега руснаците изведнъж се отдръпнат, както тогава британците, това ще срине продажбите", посочи Георгиев. Притеснително е също, че България продължава да се рекламира като нискобюджетна дестинация. Това според Георгиев е резултат от цялостния имидж на евтина туристическа дестинация, който страната си е спечелила от години.
На същата позиция застана и председателят на българската федерация на агенциите за имоти FIABCI Ирена Перфанова. "Пазарът на ваканционни имоти до голяма степен е функция на туристическия имидж на една страна. Практиката показва, че 15-20% от туристите са и потенциални купувачи на имоти", посочи тя.
Рецепта за оцеляване
Според Юлиан Георгиев единственият шанс е вече изградените ваканционни комплекси да заработят като добър туристически продукт, а инвеститорите да мислят повече за средата и съпътстващите услуги. "Ако липсва среда, имаме жилищна сграда с претенции да е място за ваканция, а тя очевидно не е", посочи Георгиев.
Мариана Даскалова препоръча да се обърне по-сериозно внимание на българите, живеещи в чужбина, които това лято са се активирали като купувачи на малки ваканционни жилища по Черноморието.
Според Ирена Перфанова трябва да се наблегне на продукт с по-дълъг сезон като имотите в голф игрищата или на такъв, независещ от сезона – например балнеокомплексите. Проблемът и при тях обаче е инфраструктурата – основната част от минералните извори са във вътрешността на страната и до тях пътищата често са лоши.
Имотният сектор поиска ДДС-преференции
Преференциална ставка от 5% ДДС при покупка на първо жилище поискаха представители на имотния бранш от държавата. Според тях това ще направи жилищата по-достъпни за млади семейства, като цените им ще паднат с 12 до 15%, и ще спре изтичането на работна ръка. Мерките, предложени от изпълнителния директор на "Адрес недвижими имоти" Георги Павлов включват 5% ДДС и държавна подкрепа за до 5% лихви по ипотечните кредити при покупката на първо жилище до определена стойност и квадратура. Той посочи, че ДДС-преференции за първи дом има в редица европейски страни, а България вече е направила крачка в тази посока с възстановяването на лихвите по ипотечни кредити на млади семейства. Идеята срещна подкрепа и от управителя на "Явлена" Страхил Иванов, който посочи, че по-ниската данъчна ставка не е рискова, защото сделките с имоти ще нараснат и ще има повече приходи от облагането им.Управителят на Wienerberger Атанас Буглов изчисли, че при 3.9 млн. жилища в страната за обновяване на фонда трябва да се строят по 39 000 нови имота годишно, а в момента се завършват под 10 000. Той обаче не посочи какво да се прави с вече съществуващия жилищен фонд, голяма част от който е в лошо състояние или пустее заради обезлюдяване на цели райони.
Искането бе определено от икономисти като необосновано, тъй като жилищният пазар е функция на икономиката и демографските процеси, а не обратното. В този смисъл не са нужни мерки, насърчаващи покупката на жилища, а такива за намаляване на безработицата, повишаване на доходите и привличане на инвестиции. През годините по-ниска ставка по ДДС са искали и редица други сектори – от производителите на хляб до книгоиздаването... Отстъпки и за тях обаче не са правени.
Трудни продажби на ваканционни имоти във високия ценови клас очакват инвеститори по Черноморието следващата година. Причината е, че руснаците с бюджети от над 100 000 евро все повече предпочитат испанското пред българското крайбрежие. Тази прогноза направи търговският директор на инвестиционната компания Greenlife Property Development Мариана Даскалова на конференцията BalREc в София. Тя се позова на проучвания, според които допреди шест месеца България е била предпочитана дестинация за покупка на втори дом сред 70% от руснаците, докато сега – за едва 40%. От останалите 40% търсят имот по испанското крайбрежие, а 20% - в други дестинации.
19 коментара
Балона отдавна се пукна баламурници......... следващите няколко години единствения звук, който ще се чува,
ще е от изпускането на въздуха:
http://www.reader.bg/forum/5--/234--.html
Хаа Хаа Хаа кога сме били преди Испания,Черна гора ,Хърватска,Южна Италия,Южна Франция.По сериозно моля ви това че някой си е повярвал не означава,че хората с 100 000 Е за изхарчване са малоумници
Всяка година някаква група малоумници искат ддс преференции и всеки се бори със собствена лобистка група.... 5% ДДС "за ,млади семейства" - ГЛУПОСТИ тия строителни предприемачи за тъп ли смятат българския народ ? Д аси помислят дали ДДС-то им е виновно или некадърното строителство и презастрояването .
"Според тях това ще направи жилищата по-достъпни за млади семейства, като цените им ще паднат с 12 до 15%"
Никакви цени няма да паднат - единствено печалбите на тарикатите ще се увеличат!
Т.нар. "предприемачи" не смятат народа за глупав, но явно не вреди да пробват с Тиквун и компания, може пък да мине. По-ниската цена на жилищата обаче няма да спре изтичането на работна ръка, защото мотивите да поемеш към Терминал 2 са доста по-широкообхватни - от липсата на работа, здравеопазване и образование до липсата на дългосрочна перспектива за поколенията.
А руснаците все някога ще свършат. После?
До коментар [#4] от "bestbuy":
Не само това, ами и все по-голяма част от младите семейства на цигани. А те не само нямат пари да купуват, но и обичат да се самонастаняват :)
българските строителни предприемачи са или комунистически боклуци, измамници и некадърници като Кирчу Домузчийзки, или съвсем неизвестни алчни, некадърни и лъжливи квартални човечета. с много малки изключения.
именно поради това и българските модерни жилищни комплекси, "богаташки" меншъни, курортни къщи и т.н. са с много лоша прилежаща инфраструктура, много лоши панорами, в изключително тесни и трудно проходими места, без достатъчно подземни паркинги, с много некачествено изпълнение на довършителните работи и обзавежданията.
изобщо изключително лоши сделки, с ниска надеждност и високи цени. и пазарът не е глупав, за да не идва тук...
"Управителят на Wienerberger Атанас Буглов изчисли, че при 3.9 млн. жилища в страната за обновяване на фонда трябва да се строят по 39 000 нови имота годишно, а в момента се завършват под 10 000. Той обаче не посочи какво да се прави с вече съществуващия жилищен фонд, голяма част от който е в лошо състояние или пустее заради обезлюдяване на цели райони."
и консултантите и инвеститорите ни са ей такива некадърници. не си познават пазара, не си познават бизнеса, един стратегически анализ не са направили, и само бръщолевят глупости по конференции и пред евтините медии на Цецо Мустака...
Наско Буглов си е направил едно моделче, по-скоро Ексел с един уъркшийт, и вероятно и формулите му са само събиране, умножение и евентуално делене... и това му е подходът към бизнеса. по този начин той взема стратегически и тактически решения :)
Швейцарците гласуваха (на референдум) горна граница от 20% за ваканционни имоти. Така вдигнаха цените, и обраха каймака на този пазар (богати купувачи на имоти за почивка), без да си товарят инфраструктурата с масовост и обществените органи (полиция, съдилища, сезонни работници, които чакат помощи извън сезона...) с излишни харчове. После народа не разбирал от управление и нямал умствен капацитет, да решава стратегически въпроси чрез референдуми, а там, народа е гласувал на първият референдум още през 1449 година.
До коментар [#9] от "gost22":
Ако си мислиш, че гласуването на швейцарците е причина имотите там да са скъпи, нищо не ти е ясно.