Имоти: Пазар на ниски обороти
Стабилността ще е най-добрата новина за цените и броя на сделките през 2013 г.
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Година без особени изненади. Като такава се очертава 2013 г. за пазара на жилища според прогнозите на брокери, инвеститори и икономисти. Очакванията на повечето са за задържане на цените и броя на сделките около вече достигнатите нива, слаби темпове на кредитиране и осезаем недостиг на качествени имоти.
Като положително явление се отбелязва видимата стабилизация на пазара, а като потенциални рискове – предстоящите избори, високата безработица и по-бавното от очакваното възстановяване на европейската икономика.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
44 коментара
Много ясно, че кредит в краен случай ! Не завиждам на хората, които се поробват по този начин.
Просто намалете цените!
Цените още трябва да падат още много.
И тези с извинение "брокери-идиоти" ако не разберат, че не се печели от високи цени, голям % комисионна и малък брой сделки, а се печели от ОБОРОТ при по-ниски цени на имотите, нормална комисионна и перфектна услуга.
Ако си мислят, че с цени почти равни на тези в Германия и стандарт на купувачите какъвто е България се прави оборот ще има да вземат.
Лалугерите отвръщат на удара ... ще е филма който ще гледаме и тази година.
Това всъщност е възможно най-лошата ситуация.... просто защото хора с пари има, но не искат да живеят в златни коптори.
Скоро някой ще бъде принуден да отвори учебник по икономика, и да схване че за да тръгне икономиката, не са нужни пари, а е нужно съществуващите пари да се завартят.
Не може да има непрекъснат възход.
Не може да има непрекъснат възход.
Всяка година има доста платени статии, как нивата ще се запазят или ще има лек ръст и т.н., а резултата накрая се отчита:
..Обективно погледнато е така, защото за това време цените на жилищата паднаха с 40%,..
и някъде по-нагоре ..спад на броя сделки само за тази година с 12%..., като това не отчита и загубата от лихви по кредитирането на покупката..
С две думи, крайно време е брокерите да говорят истината или близо до истината на своите клиенти, защото съвсем ще останат без работа.
А и с тази висока безработица не виждам как ще има много желаещи за покупка. Жалко, защото строителството гълта много хора и то неквалифицирани и щеше да побутне икономиката ни, дори и екстензивно.
До коментар [#6] от "Нефертити":
Че не може, не може !
Но като си на дъното, възходът е по-лесен.... особено ако си зарит с пари !
В София цените са ненормално високи за качеството което се предлага...
В повечето случаи цените вървят по 700 евро за имот без тротоар и без улица... да не говорим липсата на градски транспорт и т.н..
Отделно искат по 10 000 Евро за парко място - пълна смешка.
Хубавите имоти в затворени комплекси със инфраструктура и т.н. са около 1000 евро на кв. Но тази цена е нереално висока. Себестойността на строителството е около 350 - 400 евро на квадрат всичко над това е печалба и то доста сериозна.
Според мен един хубав имот ново строителство трябва да е около 600 - 700 евро квадрата. А старите панелки и т.н. имоти на по 40 и кусур години не повече от 300 евро на квадрат...
Никога не бих купил имот без гараж, без тротоар и без транспорт за 700 евро на квадрат. Просто брокерите не знаят как се изкарват тези пари... и какво е да плащаш 30 години кредит...
Затова да се опомнят или да гладуват... По добре е да се живее под наем!
В цялата картинка година след година ми убягва нещо елементарно, като статистика, статия, картина и т.н. Не съм видял досега някой да коментира глобалната картина. Аз не съм професионалист в тази област, но общите цифри са ясни. Да кажем в София има 2 000 000 човека. Средно на човек да се пада 1 стая. Пример семейство с 2 деца и 2 стаи с кухня. Добре де, ама населението намалява. Човек купува жилище с идеята за 30 години напред. Какво се случва след 30 години. София има същия, а може и малко по-голям брой жилища, към днешна дата. Примерно 3 милиона към 2 милиона жители. След 30 години жилищата за 3 милиона и 100 хиляди, а жителите ще са 1,5 милиона или 1 милион. Качеството на тези жители ще е много по-лошо. Ако примерно сега съотношението нормални, образовани, работещи:безработни:цигани е 5:1:1, то след 30 години ще е 1:1:1. Броя на жилищата - същия. Цена за поддръжка на инфраструктура - същата. Картина - трагична. Аз не съм професионалист, но глобалната картина казва, че тези жилища, на практика, след 20, до 30 години, няма да имат пазар и цели блокове, ако не е и квартали, ще са пусти или обитавани от глутници цигани и бездомни кучета. Някой има ли идея как изобщо жилище в този обречен град, а и държава БГ, може да струва 300 евро на квадрат, с оглед на ситуацията колко ще струва след 30 години? П.С. А към днешна дата, с перспективата 2040 година, давам 150 евро на квадрат и го смятам за риск.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.