Къщата, която се топли сама
Пасивното строителство в България все още е по-скоро в полето на екзотиката и единичните проекти
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Представете си стая, която може да бъде отоплявана само с енергията от 10 чаени свещи. При това посред зима. Примерът е на международната асоциация на пасивните къщи (International Passive House Association - iPHA), а целта е да "преведе" на достъпен език ползата от този стандарт за енергийна ефективност.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
20 коментара
Не е лоша статийката, браво и за другата гледна точка в края.
Хубаво
Публикувано през m.capital.bg
За в бъдеще щем не щем ще ни се наложи да строим така - разходите за енергия се увеличават с всяка изминала година... За строителството в България обаче... това е друга тема...
Съгласен съм с г-н Стефанов. За българските климатични условия моделът се нуждае от адаптиране. Израел има интересн опит в това отношение, в САЩ също има ред по-евтини технологий за топло изолиране с частично/смесено ползване на електроволтаици и традиционни електро източници. Проблем, например, е ремонтът на панелите по покрива: практически се изключва ползването на традиционната керемида.
Одобрявам тази пасивност. Ако мога, единден ще го направя...
С 5 см изолация и троен стъклопакет останах изненадан как зимно време от вечерта до сутринта температурата в спалнята ми нараства без отопление- само от присъствието на двама спящи.
Наистина топлоизолацията има огромно значение. Аз например зимата съвсем ясно усещах как крушката 100 вата от старите повишаваше температурата в кухнята. Цялата зима съм я отоплявал с духалка 800 вата работеща в режим духне 5-10 мин почива 10-15 мин. А спалнята въобще не съм я отоплявал, само тръбите на парното без радиатор. И ел.грейка да затопли леглото 1-2ч преди лягане.
с това глобално затопляне скоро ще мислим как да си охлаждаме къщите
До коментар [#8] от "mitkopom":
При пасивната къща и охлаждането е с много малко енергия, заради добрата изолация.
Пасивните къщи са чудесно нещо и трябва да бъдат насърчавани всячески! Има обаче едно нещо, което ме притеснява и някак си не мога да схвана логиката. Как така и охлаждането е по-евтино и безпроблемно след като всички мерки са насочени, грубо казано, към събиране на външна топлина (южно изложение и т.н.) и запазване на вътрешната (нискоемисионни прозорци, пълно запечатване, двойна изолация, отопление със сешоар и т.н.)? Без да имам каквито и да е експертни претенции си мисля, че така добре запечатана сграда с южно изложение ще бъде истинска душегубка през лятото. Как се отвежда излишната топлина от пасивна къща с южно изложение при 40-градусова жега през август? Просто съм много любопитен, не се заяждам. Бил съм в традиционна къща с прекалено дебела изолация и, повярвайте ми - вътре беше непоносим мор дори при приятни и комфортни 20 градуса отвън. И никаква вентилация не помагаше особено. А и в България охлаждането през лятото е по-голям проблем, отколкото отоплението през зимата - особено като тенденция. Определено дните с над 35-градусови жеги през лятото са повече от дните с двуцифрени минусови температури през зимата. Някак имам усещането, че стандартът е мислен като за зимите в Дармщат, отколкото за летата в София или в Пловдив, да речем :) Моля някой по-сведущ да обясни :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.