Приземяване
Няколко големи сделки показват, че спекулативните капитали вече напускат пазара на земеделски имоти
Месечен бюлетин на "Капитал" с мнения, данни и анализи относно как се развива пазарът на недвижими имоти в България и по света.
Ако следите метеорологичните прогнози, вероятно сте чули за рекордно горещото лято, което ни очаква. Новината едва ли е добра за земеделието, където жегата и съпровождащата я суша обичайно водят до лоша реколта. Но докато селското стопанство страда, покачващите се градуси на пазара на земя са по-скоро белег за прелом в бизнеса и вместо суша идва наводнение от сделки.
Всъщност при земеделската земя горещите дни не са от вчера. Имаше ги в изобилие през последните две години - било като акционерни размествания сред борсовите играчи в сектора, било под формата на сделки за големи пакети обработваеми площи.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
В момента , в които започне по-масово изтегляне на рисковите играчи и се приеме таван на субсидиите в България няма да остане кой да произвежда зърно. В момента е достатъчно да декларираш , че обработваш земя и си получаваш субсидията.Зърнарите направиха милиарди по тази схема.
Те и без субсидиите печелят достатъчно много, реално при сегашните цени субсидиите са напълно излишни. Единствено спад на цените може да им намали печалбите и да ги върне в старото положение, при което печалбата беше 20-30%.
Тоя с тия 350-500 лв за декар нещо се е объркал.
Тапетите по площада в малките градове вече са на 700лв/дека купува и продавачи на тая цена няма за каквито и да са парцели.
реалните сделки почват от 1000 нагоре, а за по-големи и добри парцели 1500-2000лв. В софийското поле това е в евро за средна ценаза най-отдалечечните и изоставени парчета.
Бабетата дето продаваха на 300-500 кинта измреха отдавна.
2000 лв може да струва ако имаш парцел 50 декара някъде в Добруджа, и да граничиш със земята на някой дебел земеделец. Тогава той има голям интерес да си окрупни парцела и е склонен да плати максимална цена. Иначе наистина цените падат.
оценките на европа за земед.ни земи са в пъти по-високи,но тук пазара
диктува мутренски оферти и никой не взима мерки за това.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.