По-земен пазар
Времето за бързи спекулативни печалби от земеделски имоти свърши. Вече доходността ще трябва да се извоюва с обработка
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Подобно на хората и пазарите имат своите звездни мигове. За този на земеделска земя те бяха два – присъединяването към ЕС и поредицата силни години за зърнения сектор.
И двата доведоха до значителен ръст на цените. Първо заради земеделските субсидии, а след това заради съчетанието от добра реколта и високи изкупни цени, което добави ресурс за инвестиции в обработваеми площи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Време е да се въведе нормален данък имоти. Собствениците на имоти са длъжници на България. Заради тях дълбаем живеем в мизерия. Справка - неподдържаната инфраструктура, високите цени на имотите, неотговарящи на доходите. Липсата на доходи - щото са бетонирани или просто стоящи в имоти, използвани единствено за спекула. И за получаване на субсидии.
Печалбите през 2011 и 2012 бяха по 150-200 лева на декар, арендаторите плащаха по 50-100 лева на декар рента, и за тях оставаха чисто по 100. Обаче много укриват данъци, и лъжат собствениците. Особено по Видин/Монтана/Плевен/Бяла Слатина направо ги разцепват. Плащат рента по 25 лева, при положение, че само европейската субсидия е 28, и още 5 е българската, т.е. арендатора получава задължително по 33 лева, а плаща само 25. От там нататък вече каквото си изкара от добива си остава чисто за него.
Прост народ!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.