

Месечен бюлетин на "Капитал" с мнения, данни и анализи относно как се развива пазарът на недвижими имоти в България и по света.
Една от поуките на кризата бе, че концепцията за имотите като продукт, защитен от спад, изчезна. Недвижимите имоти могат да губят от стойността си, и то със сериозни обеми. Тази теза разви Георги Киров, директор инвестиционни и консултантски услуги в Colliers International, по време на конференцията Wealth Management Forum. Той припомни, че в Европа инвестициите в бизнес имоти още не могат да се върнат на нивата от годините на бума, въпреки че в много страни обемът на сделките расте. Регионът е интересен главно за институционални инвеститори – застрахователни дружества, пенсионни компании и държавни фондове. Повечето обаче гледат към големите икономики и ключови градове като Лондон и Париж. В Централна и Източна Европа най-голям процент от сделките се стават в Русия, Полша и Чехия, докато България се разглежда по-скоро като периферен пазар.
Българският пазар обаче има и предимства. Като ключово сред тях от Colliers отчитат високата доходност от инвестициите в бизнес имоти. По оценка на компанията при сделки с офисни и търговски площи тя се движи около 9.5% (виж графиката), докато в Централна Европа цените вече са високи и нивата спаднаха до 6.25-6.5%. По сходен начин стоят нещата с индустриалните имоти, където сделки у нас биха се сключили при нива на доходност около 11%. Като ключов проблем за имотните пазари не само в България Георги Киров посочи ниската ликвидност на активите. "Една транзакция с търговски център или офис сграда отнема между 6 и 12 месеца. Купувачите трябва да имат това предвид, когато планират изход от инвестициите си", предупреди той.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
Това за имотите беше добре демонстрирано в САЩ, никакво откритие по въпроса за волатилността (по принцип мразя подобни вмъкнати англицизми, но в момента го правя съвсем съзнателно като демонстрация на "в час съм"). Откровено казано, българските бизнес имоти бяха добра пералня за пари за руската мафия. Интересно оттук нататък как ще се формира картинката, не виждам западни корпорации на опашката, но може би не съм добре информиран.
[quote#0:"Активи"] Colliers:
кризата показа, че имотите не са защитени от спад [/quote]
Имотите са Актив като всеки друг...
Рано или късно всички активи стават Пасив
Рано или късно Пазарите реверсират ....а те реверсират по една единствена причина:
Някой възприема Актива , респ .Пасива като Вечна даденост...
т.е. някой Спи в час ;)
"Ако всички знаят - кой ще пасе воловете" -
турска поговорка ;)
"Някой трябва да изгуби" - основен Пазарен постулат
Възход,Криза , Нов Възход...така е устроен свата
"така е устроен свата" - много готин лапсус, разсмяхме ме, благодаря!
[quote#2:"Le Мocassin"]"Някой трябва да изгуби" - основен Пазарен постулат [/quote]
По скоро е "За да спечели някой, друг трябва да загуби".
До коментар [#1] от "daskal1": ситуацията е такава каквато я описваш :-) и тепърва има да усещаме реалността, има къде да падат още цените.
ХА добър ден вий от кулиерс откриите топлата вода през 21 век :) хахахахахахаха
Смешници!
Когато имотите се купуват за да се произвежда нещо в тях, да се живее в тях, да се отдават под наем.. е добре. Когато обаче имотите започнат да се купуват само и само щото може да потрябват и е "хубава инвестиция".. нещата стават трагични.
Някой правил ли е изследване колко неизползвани имоти има в момента в България? Колко напълно изоставени? Като процент от всички имоти? Колко от имотите се поддържат? Пак като процент?
До коментар [#1] от "daskal1":
Мисля, че си добре информиран. Уникалността на българския пазар е, че ако имотните пазари в повечето от засегнатите през 2008-09 гг. криза страни отлепиха и поне се върнаха до близки от до-кризата нива - нищо подобно не се наблюдава в БГ. Спаднаха средно наполовина цените и... там си и останаха вече 5 г. Много собственици кръв пикаят (аз съм сред тях) - наемът, който може да се получи от имот в София едва-едва покрива разноските по поддръжката му и данъците, за печалба и дума не може да става. Ако нещо съм пропуснал - пишете.
[quote#7:"mick"]Някой правил ли е изследване колко неизползвани имоти има в момента в България? Колко напълно изоставени? Като процент от всички имоти? Колко от имотите се поддържат? Пак като процент? [/quote]
Колегата циник доста често поства своите изследвания точно за такива имоти :) Но и без неговите репортажи на всички ни е ясно, че положението е повече от трагично!
Положението е повече от трагично само в София ли...в провинцията е катастрофално, пазара е на системи...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.