Оживление след пет години спад
Стабилизирането на жилищния пазар в София даде лек тласък за ново строителство и приключване на стари проекти
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Кризите често идват внезапно, а си отиват бавно. Тази на жилищния пазар не направи изключение – настани се с рязък спад на сделките и цените преди пет години и все още упорства да си тръгне. Сигнали за промяна обаче има.
От година цените на софийския пазар остават стабилни, а броят на сделките леко расте. Очаквано с тях се връща и апетитът за ново строителство, макар и за момента – без кипящ ентусиазъм. Площите в строеж леко се увеличават – за миналата година с 14% по данни на регистъра за ново строителство bcc.bg.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
29 коментара
Венсеремос, купувай народеее...
Докато има малоумни разположени апартаменти с 8кв.м. спалня няма кой да купи :)
"Оживление след пет години спад"
къде, кога, как?
набутах се с два имота през 2007, все още не мога да намеря купувач дори с 33 процента отстъпка от цената през 2007.
Чудно защо никой не дава дори приблизителна оценка за броя на жилищата (а и цели сгради и комплекси), собственост (вече) на банките-кредитори.
Банките правят какви ли не пируети само и само да не ги изкарат на пазара (както е по закон), че тогава цените току виж слезли до нормални за предлаганото "качество" равнища.......
До коментар [#2] от "Павел":
Малоумни апартаменти има, защото има малоумници, които ги купуват. Ако клиентите в България имаха някакви нормални критерии и изисквания, строителите нямаше да могат да продават боклуците си.
А този Делев, дето няколко пъти е споменат в статията, е един от хората пряко виновни за това, че София има вид на гето, заради простотиите, с които е осрал различните части на "Младост". Само че в "Капитал" едни хора плащат да се пише за имоти, а други за архитектура и връзка между двете неща няма.
[quote#0:"Капитал"] Кризите често идват внезапно, а си отиват бавно. Тази на жилищния пазар не направи изключение – настани се с рязък спад на сделките и цените преди пет години и все още упорства да си тръгне. Сигнали за промяна обаче има. [/quote]
Винаги е така , цените изпреварват очакванията.
Имотният пазар е силно спекулативен ,
Прогнозите за спад продължиха до към 2010 , хората се изплашиха и продаваха на всяка цена
Реално цените спряха да падат още през зимата на 2011 год ,
Защото всичко - подходящо за живот се изкупи на ниска цена.
имотите които останаха на Пазара са Непродаваеми , независимо от цената.
.........
Купувачите - разчитащи на вчерашна информация (защото така им харесва) останаха неудовлетворени..
Вече се вдигат и Наемите-
така че покупки ще има , но на Високи цени
Кажете ми една полза за българите от това правителство. Една цел, прогноза, анализ, национален приоритет с конкретни разчети за приходи, разходи, заетост. Нищо. Гадаем на захарче, хвърляме боб и се чудим какво някой казал, рекъл или се изпуснал.
Някой луд има ли, който да купи акции от Южен поток, Химко, Белене, Супер това онова или ЦСКА?
Милярдни кредити и Пеевски, наврян в носа ни за разсйване и забава.
Осъзнайте се ей!
До коментар [#5] от "axo":
Всъщност е точно така. Не са виновни строителите. Ако си спомняте 2005-2008 всички се бяха втурнали да купуват сякаш ще свършат апартаментите, сякаш цените ще стигнат 5000евро квадрата. И всички купуваха каквото им предложат, защото утре цената е 50е/кв.м по-висока. Хората имаха ниски критерии, по принцип купувачите в бг не са особено пресметливи. И много строители се възползваха максимално, но важното е, че самите купувачи им разрешиха. Ако нямаше истерия, нямаше да се купят тези скапани жилища-> строителите си вадят извода от загубите си. Само вижте рекламите за 1та година 0% лихва, после за 29г. каква ще е лихвата никой не се интересува :) Но трябваше да стане тоя голям фал и добре, че я има тая криза, която вече си отива, за да се усетят хората, че човек сам е господар на парите си и ще ги вложи в нещо качествено... обаче за тази цел се изисква мисъл... а дано вече хората да започват да мислят преди да действат.
До коментар [#8] от "Павел":
Надявам се, че си прав и тази криза ще научи хората (не само в България) на нещо. Ще бъде сериозен прецедент обаче, защото кризите от последните 500 години (първият икономически балон за който знам е лалетатоманията в Холандия през 1619-22г http://en.wikipedia.org/wiki/Tulip_mania) не са успели.
Най-добре са си панелките от 80-те години - със всички видове спазени стандарти,широки стаи и много издръжливи във времето.Единствен плюс ще е ако някак си цялостното саниране на блокове стане масово.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.