Парите или имота
Със спада на лихвите по депозити инвестицията в жилище с цел доход от наем става все по-атрактивна
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Пари в банка или недвижим имот? На пазара естествено има и други инвестиционни продукти, но за повечето българи те са по-скоро неразбираема екзотика. И статистиката доказва, че масово изборът е заключен между тези две алтернативи за спестяване. През последните 4-5 години заради слабия имотен пазар везните бяха силно наклонени в полза на банковите влоговете. От година насам обаче картината е различна – спадът при лихвите по депозитите продължава, докато търсенето на жилища в големите градове се съживи, а цените се закотвиха около дъното.
В подобна ситуация хората със спестявания се замислят дали да не потърсят по-добра доходност за спящите в банката пари. А това вече се вижда и на жилищния пазар – големите агенции за имоти отчитат нарастващ дял на покупките с инвестиционна цел в София. Доколко това си струва, коментираме с представители на две от тях - "Адрес" и "Явлена", а със сайта moitepari.bg – банковата алтернатива: най-добрите депозитни оферти в момента. Разглеждаме два варианта за инвестиция – при спестяване от 50 хил. евро и от 300 хил. евро. Първият позволява покупка на жилище с една спалня в добър столичен квартал. Вторият дава избор между луксозен имот или комбинация от имоти в средния и в по-високия ценови клас. Ограничаваме алтернативите до жилищния пазар в София, тъй като е най-ликвиден и с най-стабилни перспективи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
27 коментара
С този мижав ръст на БВП от 1% малко трудно ще тръгнат цените нагоре.
Да не забравяме, че дори в София заплатите вече не са такива, каквито бяха преди 5 години. Дори международните компании свалиха тавана на заплатите. Жалко, но факт.
Толкова наукообразна реклама не бях чел отдавна. Страхотно са посочили, че инвестицията в имот е трябва да се възвръща под срок от 200 месеца (16 години и 8 месеца). За това време депозит с капитализация на лихвите ще е излетял в небето.
Самото правило за 200 месеца отдавна няма приложение. За белия свят наемът (чист приход след такси, данъци, разходи) трябва да възвърне капитала най-много до 6-7 години в престижен район и център и за не повече от 13-14 години в непрестижен, което дори в столицата ни е непостижима величина.
Вторият фактор - поскъпване на имотите е абсурд. Не очаквам ръст на цените в някаква перспектива: кадърните и младите с по-висок доход емигрират, нацията намалява и застарява (т.е. спадане на доходи, висока смъртност, следователно повече свободен жилищен фонд с натиск върху цените), а приток на чужденци отвън не се предвижда. Цените на имотите донякъде ще се крепят само в столицата благодарение на вътрешната миграция - съсредоточаване на хора от провинцията в нея, но и това ще свърши с времето.
Поредните бленувания на риалторите оформени като поръчкова статия.
[quote#0:"Теория е Практика"] Най-големите песимисти на Уол Стрийт купуват имоти в Манхатън.
Нуриел Рубини, Джон Р. Тейлър и мениджърът на хедж фонд Джон Полсън,
който успя да предвиди кога ще се пръсне жилищният балон, са сред наскоро закупилите жилища в Манхатън. Вероятно това е най-положителният признак за пазара на имоти в Манхатън от началото на финансовата криза през 2008 г., пише Ройтерс. [/quote]
Мистър НуриелРубини - "доктор Смърт" купува - когато казва , иде страшно , НЕ купувайте
................................
http://alfarss.net/1295430240.html
..............................
датата на публикацията е 19.01.2011...
същата история се случи и тук..говореха Едно а Правеха Друго
след като са купили евтино ..Дойде време да продават Скъпо
нещата се променят , за едни добре , за други.........по-малко
"Пари в банка или недвижим имот? На пазара естествено има и други инвестиционни продукти, но за повечето българи те са по-скоро неразбираема екзотика."
Защо не напишете някоя статия, някой материал по тематиката? Един път в интернет търсих информация относно доверените / взаимни фондове и се изумих, колко малко информация има!
Доходите от работна заплата през първото тримесечие на 2014 г. средно на лице от домакинство са 663 лв., което е с 10% повече спрямо същото тримесечие на миналата година. Най-голям дял при формиране на общия разход на домакинствата имат разходите за храна и жилище (енергия, горива, вода и др.) - 50.6% от всички разходи.
Какви апартаменти за 300 000 евро обсъждате? В една и съща държава ли живеем?
Публикувано през m.capital.bg
"Данните на НСИ показват, че между 2004 и 2014 г. средната цена на жилищата в София се е покачила с малко под 63%, а инфлацията е 54%. Т.е. реалното поскъпване на жилищната площ (след инфлацията) за това време е близо 10% плюс 45-50% нетна доходност от наеми."
След като така изчерпателно анализирахте НСИ защо изпуснахте да добавите, че пак по данни на НСИ в страната ни има ДЕФЛАЦИЯ от близо 3 години?
Публикувано през m.capital.bg
В България вече 96% от населението живее в собствено жилище.
За какво му е човек да си купува още или да живее под наем?
Много са заинтересованите страни, бленуващи за покачване на цените на жилищата, започвайки с банки, посредници, строителни фирми, както и за строителни материали, машини & оборудване, адвокати , нотариуси... както и самите собственици на жилища - с една дума на цялото българско население му се иска цените да се качват.
Все едно да имаш картина на Пикасо и да научиш, че днес са продали подобна на твоята за €100млн. <- тази новина ще те зарадва,нали?
Пак започнха облъчването наште хора от Агенциийте.. купувай народе., че м=комисионни трябват..
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.