Новите дрехи на булеварда
Как столичната "Витошка" от символ на лукса се превърна в зона за заведения и достъпен шопинг


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
22 коментара
А Фандъкова забрави да довърши ремонта...
Малее, малеее, каква статия.
Почти да повярваме:
1. Витошка е точен израз на БГ икономика, която се крепи на кръчмарската гилдия. Но ако пиеш едно кафе, ще разбереш за какво иде реч...
2. Витошка е гъчкана от велосипедисти, които както знаем се грижат за пешеходците, да не би да могат да ходят спокойно...
3. За чистотата да не говорим: минава "брат.чедките", събират едрите буклуци и толкоз...А повръщаното, разлятото от пияниците се оставя на гълъбите...
4. Най-хубавото е, че несполучливия бивш фонтан стана хубаво място за пързаляне на най-малките 1-2 годишни дечица
5. Поне да бяха довършили довършителните работи, а те го зарязаха до Солунска, и към центъра си е селско лустро на макадам...
София имаше нужда от една такава дълга и добре изглеждаща пешеходна улица. Дано да остане така за дълго!
"Витошка" трябва да е пешеходна чак до "Южен парк" и... засега липсват малки площадчета.
На мен ми харесва Витошка
Като чета коментарите разбирам, че София тотално е превзета от селото.
Нужда от "чаршия" изпитват само люде, населявали провинцията, където въпросния обект се е ползвал за да се покаже местния еснаф, разхождайки вечер новите си тоалети, за да предизвика завистта на простолюдието.
Витошка вече не е нито риба, нито рак. Не може да се каже, че е пешеходна, защото на места широкия иначе булевард се стеснява до 3-4 метра, заради масите и столовете на заведенията. За архитектурата и материалите на ремонтираната му част изобщо няма да отварям дума, защото тя може да се харесва само на хора с твърде нисък критерий за красота.
Липсата на велоалеи пък предизвиква омраза от въпросния еснаф. За него е неизвестно, че столицата е строена от римляни, а центърът й е кръстопът и Витошка се явява важна транспортна артерия.
Както и да е. След като емигрантите от село станаха повече от софиянци, включително и в управлението на града, нормалните софийски дришльовци, като мен, ще трябва да търпим.
Обновената част на бул. Витоша от "Аптека" към Съдебната е точно копие на всяка една провинциална търговска улица. А оная цица, на която се пързаляли децата е мозъчният онанизъм на някой бавноразвиващ се братовчед на Петър Диков. А от статията разбирам, че пешеходната част на Витошка била затворена след ремонта. "След края на строителните дейности и спирането на автомобилното движение обаче там се настаниха известни марки като сладоледените салони...". Може ли да попитам автора дали паметта му го лъже или просто не е стъпвал в центъра преди да я разкопаят тази улица? Автомобилното движение и преди си беше забранено, като изключим колите със специален режим, но те и сега могат да си минат. Единствено трамваят не може да мине, защото по тия хлъзгави павета му е трудно.
Нали всички си давате сметка, че няма абсолютно никакво значение дали си роден в София или не ? По-важното е отношението... Ако сме доказали едно нещо , то е че никой няма едноличен монопол върху простотията :)
За мен лично Витошка е в пъти по-добре отколкото преди 15 години , да кажем. Фонтанът е грозен, но пък има вело-алеи ( поне в не-ремонтираната част ). Друг е въпросът, че 80% от тях са окупирани от кафета и свободно блуждаещи пешеходци.
Голям брой барове и кафенета са превзели бившата търговска улица улицата (което е хубаво), но Raffy е превзело и велоалеята, и почти целите релси на трамвая - доста отвъд тротоарното си право и за сметка на всички не-клиенти на заведението (което определено не е нито хубаво, нито цивилизовано, нито говори за кой знае какво уважение към гражданите на София и техните гости).
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.