Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Близо 40 000 сделки с апартаменти и къщи на обща стойност 2 млрд. лева са сключени в страната през деветмесечието на тази година, съобщи изпълнителният директор на "Адрес недвижими имоти" Георги Павлов на имотната конференция BalRec. Той определи жилищния сегмент като най-големия на пазара на недвижима собственост. По обем тези сделки надвишават десет пъти оборотите от продажба на бизнес имоти (114 млн. евро за деветмесечието), а като брой се конкурират единствено с пазара на земеделска земя.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
14 коментара
Вероятно тези данни са само в мечтите на брокерите на имоти! Допълнителен факт за това са изнесените силно разминаващите данни за продажби между брокерите и банкери! Брокерите никога не лъжат, те само си измислят.....
Да, към края на статията нещата си идват на местата-няма как да струват много скъпо имоти, когато средата около тях е лоша. Та, нещата са ясни-подобряване на общите части, инвестиране в инфраструктура, подобряване на междублоковите пространства, и нещата ще си дойдат на местата.
нормално , след КТБ - покупка на имоти
кой гарантира ,че КТБ е последната гнила ябълка?
всичко е Балон
Имотният се пукна през 2011 - 2012..
Депозитният Тепърва предстои да се пукне..
Имотите пак тръгнаха нагоре ,
депозитите още не са ясни , кой ще оцелее
и кой ще поеме към дъното...
с две думи капитализъм
До коментар [#1] от "Благодетел":
Цените реално са по-високи, а строителството съвсем не е в застой.
До коментар [#5] от "spindi":
Има един много прост метод за определяне как се движи строителството. Застанете на един достатъчно висок блок или хълм за Пловдив/Търново и вижте колко крана работят. После отидете в някой европейски град и направете сравнението.
За любителите на киното може да не ходят в чужбина, пускат Спайдърмен и виждат как се предвижва по авенюто в Готъм сити от кран на кран.
Между другото, това е полезно в момента действа отрезвяващо, а и повече запълване на между блоковите пространства съвсем щеше да убие пазара. Трябва да се бяга извън градовете с подходяща инфраструктура.
До коментар 1 Благодетел
Не,не са в мечтите.Реалност са и цените започнаха да се вдигат още преди година.Във Бургас,район където новото строителство 2013 вървеше максимум 600евро,сега е 650-700.Панелните двустайни,които вървяха по 27-29 000 евро,дега са 31-36 000.Всеки сам си прави преценката,ама какво мислите ще се случи с част от парите които ще излязат от КТБ?Имотите нямат алтернатива на висока доходност(от наеми и нарастването им в дългосрочен план)Ще ви дам пример,а пък вие си преценете.2003г мой приятел,купи във Бургас 3-ст панелен апартамент в квартал "Изгрев"за 16 000евро.След върха 2008 и последвалият спад,същият този апартамент може да го продаде сега за 45-46000 евро.Ако беше взел кредит на 100% за апартамента с ипотека за 25г и лихва 7%,щеше да плаща226лв на месец(но това е лихва и главница)Като се има в предвид,че през това време не е плащал наем от 300лв на месец минимум,май се получва доста добре аритметиката.Аз 97г си купух магазинче, тогава за 9000$,през годините съм взимал средно наем 600,сега по време на кризата взимам 350.Та той ми се е изплатил отдавна и сега ако го продам за 40-45000 евро,ще съм на добра печалба.Ако трябва да си смятам доходноста на вложените 9000$ до сега,като включа нарастването на цената и наемите,сигурно минава 20%.Алтернативата за висока доходност каква е?8,25% В КТБ?
До коментар [#7] от "garett":
Хубава теория, но цитираните години са доста далече от годините на строителния бум. Тежестта на 9000$ през 97 е невероятна. Или сте моряк, или сте достатъчно умен, най-вероятно и двете да си държите парите в долари, когато 80% от българите изгоряха с левовете през 96 и им се обезцениха 1000 пъти. Тоест в някакъв момент вие сте държали 2.5- 3.0 млн. лева.
За 2003 г. положението е малко по-различно, но и тогава примерно минималната заплата беше около 100 лв., ако не се лъжа. Поздравление за сделките, но специално за имотите ще растат само в градове, които има прираст на млади хора и/или кардинална промяна на инфраструктурата. Примерно около спирките на метрото цените скочиха драстично.
До коментар 8
Да работил съм на корабите до 92г.А договора за покупка на зелено го сключих със строителната фирма 95г и го изплатих до 97г,така че не съм разполагал с милиони,даже имах глупоста да върна 1млн лв кредит 96г(равняващи се на 20 00$ с които можех да купя още 2 такива магазина) защото се разделихме със сътружник и разделихме бизнеса.А,ако говорим от сегашният етап,имота сега ти дава окол 5% доходност и аз съм убеден,че ако е на добра локация и в градовете както казвате с прираст на млади хора,за 15-на години ще се вдигне на около 100%.Та и от там още 5-6% или общо стават над 10%.А на мене ми се иска част от парите на Българите да се насочат в някакъв реален бизнес,производство или услуги(имаме над 3млн туристи) та да създадат допълнително работни места,да създават печалба и да вдигат заплати и пенсии,а не както до сега да стоят по депозити, най-пасивно.
А бре, тук само брокери ли пишат ?!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.