От първи юни хазяите в Берлин нямат право да увеличават наемите повече от 10% над средната за страната стойност, съобщава The Guardian. Властите в града вече взеха подобни мерки, за да защитят настоящите наематели. Сега обаче регулацията ще засегне и новите договори за жилища в немската столица.
Берлин е първият град в Германия, който поставя таван на наемните цени. През март т.г. парламентът одобри закон, насочен към райони с недостиг на жилища. "Поставянето на такова ограничение е много важно за Берлин, защото разликата между наема, платен според съществуващите и новите договори, е изключително голяма", казва управляващият директор на берлинската асоциацията на наемателите Райнер Уайлд. Според него фактът, че градът расте с повече от 40 000 жители годишно, също е проблем. Поради това жилищния пазар в столицата е много динамичен.
Недостиг на жилища и високи цени
Средните наеми в Берлин са нараснали от около 5.50 евро/кв.м през 2005 г. до близо 9 евро/кв.м през миналата година, показва доклад на агенцията за недвижими имоти Jones Lang LaSalle. Само между 2013 г. и 2014 г., цените в града са се повишили с повече от 9%. Въпреки че тези стойности са все още ниски в сравнение с други европейски столици, Райнер Уайлд смята, че е важно градът да се запази достъпен за жителите с по-ниски доходи. Така Берлин няма да заприлича на икономическите центрове като Лондон или Париж, където средната класа е принудена да живее в по-отдалечените квартали. Според Уайлд са необходими повече действия за справянето с проблема, включително и изграждането на по-достъпни жилища.
Еднo от първите впечатление на току-що пристигналите в Швеция е колко трудно могат да намерят място за живеене. Жителите на големите градове чакат на опашка в продължение на години, за да успеят да наемат желания апартамент. Една от най-сериозните причини за тази ситуация е именно контрола върху наемите, който е унищожил нормалното функциониране на пазара. Основна причина за недостига на жилища е и усложненото законодателство в строителния бранш. Издаването на разрешение за строеж в Швеция може да отнеме десет години. В Германия подобна процедура отнема около две години. Проблемът с недостига на жилища е особено голям в Стокхолм, където се очаква населението да се увеличи с още около 600 хил. души до 2030 г. Дори в момента в района на шведската столица има недостиг на около 110 хил. жилища.
От първи юни хазяите в Берлин нямат право да увеличават наемите повече от 10% над средната за страната стойност, съобщава The Guardian. Властите в града вече взеха подобни мерки, за да защитят настоящите наематели. Сега обаче регулацията ще засегне и новите договори за жилища в немската столица.
5 коментара
Най много да процъфти черният пазар !
Познайте кой ще предпочете хазяинът ако при еднаквите оферти единият наемател донади някое бонусче под формата на евробанкнота с панделка !?!
Това ми се струва изключително глупаво решение.
До коментар [#2] от "brainless":
не е глупаво решение ,
така се ограничава спекулативното строителство
едновреме Жителството вършеше Същото
винаги , когато се юрнат овце - става лошо
Не виждам защо 900 евро биха били твърде много за наем на жилище от 100 квадрата. Цифрите са горе-долу нормални, имайки предвид доходите на германеца.
Не трябва да се забравя, че доходите на Германците, които живеят и работят в Берлин са по-ниски, от тези на останалите. Берлин е град, в които заплатите са по-ниски, но и цените са съобразени с това. Решението е напълно оправдано и в интерес на жителите. Сравнението със съдбите на икономическите центрове като Лондон или Париж е много точно , защото сегашното положение там е резултат имено невзети на време мерки от този тип.