Цените на имотите в София са се увеличили с 6% през второто тримесечие
Според Bulgarian Properties тристайните апартаменти стават най-търсените жилища


Ваня Димитрова

Месечен бюлетин на "Капитал" с мнения, данни и анализи относно как се развива пазарът на недвижими имоти в България и по света.
Цените на имотите в София са се увеличили с 6% през второто тримесечие на 2015 г., а заедно с тях растат и продажбите на жилища, новоотпуснатите кредити, издадените разрешителни за строеж и стартиралото ново строителство в столицата. Такъв едновременен ръст на всички показатели се случва за пръв път от 2008 г. насам, след която световната икономическа криза повлия значително на имотния пазар. Средната цена е била 780 евро/кв.м, а "Лозенец" остава най-предпочитаният квартал с най-високи цени. Това показва анализ на агенцията за имоти Bulgarian Properties.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
16 коментара
Като свършат парите за влагане от КТБ и от други банки заради ниските лихви, ще наблюдаваме плавния спад от преди. Демографията няма как да подкрепя покачване. Единствената причина хората да имат толкова имоти е десетократно по ниските имотни данъци от други страни. То и затова ифраструктурата е на това ниво. Няма друга страна в която пенсионери на минимална пенсия да могат да си позволят да живеят в 100 кв. апартаменти в центъра на столицата.
До коментар [#1] от "shw13306788":
Абсолютно, риалторите използваха суматохата отново да надуят балона, но както се казва наесен с песен :)
Не съм брокер ,даже в моемнта съм от страната на купувачите и мога да кажа чè фактора КТБ изигра своята роля и вдигна цените,особено в младост,но не забравяйте и още едно много важно нещо за всичките години на криза на имотния пазар ,цялото това предлагане през годините се изчерпа бавно и в момента просто няма предлагане на качèствени имоти като такива визирам старото строителство от 70-те и 80 те ,защото новото не отговаря на никакви човешки критерии за живот поне в България и като цени и като квадратури и като инфраструктура.
Пробвайте да си намерите сносно жилище и ще видите че във всеки квартал има по една максимум две оферти и брокерите няма какво качествено да предлагат и съответно собствениците вдигат цените.
Отделно цените си се вдигат от гледна точка на годините и че имота е все пак актив който повишава бавно своята стойност със всеки изминат месец макар и бавно.
Цените никога няма на станат такива каквито са били по време на имотния балон но със всеки изминат ден цената на имотите особено тзи които са атрактивни като място и каèство на изпълнение се вдига макар и малко.
Всичко това ви го казвам защото за всичките тези 6 месеца съм се пазарил не само с брокери а и предимно собственици и ги наблюдавам нещата от първа ръка .Проблема е в това че се изчерпаха добрите имоти на добрите цени -чист естествен процес от времева гледна точка.
Интересен ми е следният факт! Как така цените на имотите се вдигат в държава в която населението намалява прогресивно! Някой яко манипулира! В случая се пита кой!?!?
Според мен залощастните вложители от КТБ нямаха значителен ефект върху пазара в София.
Първо те са разпределени в цялата страна, и второ тези които са в София са им необходими доста големи суми за да закупят, довършат и дават под наем жилищен имот, примерно в Младост поне 60,000-70,000 евро за двустаен и 90,000-100,000+ за тристаен.
Основният натиск оказаха кандидат купувачите които се бяха натрупали от 2008-ма година и просто нямаше какво да купят. В Младост примерно имаше само първи и последен етаж, северно изложение и 25кв. тераси.
Първите нови сгради се завършиха тази година в които ЧИТАВИТЕ апартаменти се продадоха и затова се регистрира покачване на цените, но новите апартаменти с недостатъци си стоят.
Сега като намаляха най-настоятелните купувачи и пак се натрупват кофти апартаменти и цените на които се сключват сделки ще се върнат на по-нормални нива.
до everlast666 коментар 5
Всичко което казваш е така но сам виждаш че предлагането на качествени имоти е малко а търсенето конкретно на такива е по голямо -отваря се едно празно място точно сега от 6 месеца в даден район например имаше само 2 или 3 нови оферти и то на гарсониера и тристаен на 13 тия етаж -чакаш чакаш колко да чакаш
Цените се движат защото просто няма добро предлагане
Аз лично договорих 3 стаен панел качествено построен 80 та година -класическо разпределение по бдс -две спални хол и кухня и сервизни помещения -мокро и килер и баня и тоялетна и отделно тоалетна -85м2-всичко за 45000-ако вкараш в търсачката тия параметри за тази цена и то без брокер няма да намериш в квартал на 20 мин от центъра и в отлично поддържан вход-същото нещо ново строителство ссъс скапано разпределение ми го предлагат зза 75 0000
"3 стаен панел качествено построен 80 та година"...за 45000 Евро...ха-ха-хааааааа...
[quote#3:"nikolai1982"]Пробвайте да си намерите сносно жилище и ще видите че във всеки квартал има по една максимум две оферти и брокерите няма какво качествено да предлагат и съответно собствениците вдигат цените. [/quote]
изпитано на собствен гръб...така е
никакво предлагане на качествени апартаменти и Растящи цени
колкото и да не ни харесва-цените растат..
и ще продължават да растат !!
Това е София..не Горно Нанадолнище
До коментар [#1] от "shw13306788":
Абсолютно е така, изкуствено се завишават цените в момента, тъй като качествени имоти има общо за София стотина апартамента и вече в категорията от 350 000 евро нагоре има добри изпълнения, но за ограничен брой хора. Тази година започнаха/ще започнат проекти в различни части на София с което в следващите 24-36 месеца на пазара би трябвало да излязат още няколко хиляди качествени жилища. Тогава ще има стабилизиране на цените поради конкуренцията и възможността за избор на потребителите.
А колкото до пенсионерите - винаги ми е било смешно като дават някой пенсионер как умирал от глад и имал 10 лв на ден, а не го дават как живее на Шишман в жилище за поне 70 000 евро, което може спокойно да продаде и да живее под наем за 250 евро в хубав квартал до края на живота си( ако има разходи за общо 300 евро на месец тия пари му стигат за 19 години напред ;) ), а с остатъка от парите да си живее по-добре от половината хора на заплата в тая държава. Ама нали са научени старите всичко за децата си да пазят, а децата им това и чакат - продават старото жилище и си купуват ново в нов квартал. Така пенсионерите , поради ограниченото си мислене, се обричат на кофти живот.
До коментар 7 от kukuband
Не разбирам какво е смешното.
Конкрентно съм коментирал всичко със строител,който е строил много нови сгради и той лично живее в панел в овча купел и то на последния етаж.
Добър вариант е ЕПК ,но в момента както е ясно на всички няма предлагане.И искам да ви кажа че на блок който е вече на 34 години няма и парченце паднала мазилка по фасадата.От панелите има и добри сгради ,поддържани това се гледа вече.
Добро ново строителство е поне 780 на м2 .
Тотал едно такова стъпва на 80 000 евро.
Аз купувам в брой и не знам за хората с 35 годишен кредит какво ги чака само те си знаят.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.