Качествени жилища на добри цени са дефицитни
Покупките с цел отдаване под наем се увеличават, твърдят от компанията за имоти "Адрес"
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Динамичният имотен пазар води до ускорено сключване на сделки и бързо изчерпване на търсените жилища. Това сочи доклад за последното тримесечие, изготвен от компанията за имоти "Адрес".
Най-желани са имоти в центъра на София, а водещ фактор при избора е качеството на строителството. Цените на жилища в предпочитаните локации са нараснали с 6-7% в сравнение с година по-рано, като тенденцията важи не само за столицата, а и за другите големи градове. Компанията отчита ръст на сделките за инвестиции, т.е. с жилища за отдаване под наем, като 20% от всички покупки през последните месеци са били такива. Сделките на зелено държат ниво от 15%.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
нормално ,
хубавите жилища се изкупиха евтино през 2011 - 2012 год
когато никой не искаше да купува , защото всички чакаха евтиното
Прави впечатление, че всички посочени числа са проценти и съотношения, но няма посочени реални количества на сделки и конк етни цени. В този смисъл данните можат да бъдат верни както за 500 000, така и за 5 продажби. Това ме навежда на мисълта, че става въпрос по-скоро за второто.
Публикувано през m.capital.bg
Адрес са си платили за рекламна статия затова всички стойности са в проценти и съотношения. Всичко е относително зависи как го гледаш.
Публикувано през m.capital.bg
Къде в София видяхте качствени жилища? Дори и "гъзарските" апартаментчета в затворените комплекси, които вървят по 1500Е и нагоре са пълна трагедия.
Качественото жилище е жилище построено по всички евростандарти със качествени материали, истинска топлоизолация (15 -20см. вата а не 5см. стиропор). Със практично разпределение и без маломерни помещения. И най-важното - във спокоен квартал със възпитани съседи, достатъчно зелени площи и без автомобили паркирани по тротоарите и дърветата. Такива жилища във София няма!
До коментар [#4] от "cop04316043":
къде по света в нормална държава видяхте "Качественото жилище е жилище построено...15 -20см. вата а не 5см. стиропор" ? Такива боклуци със стиропор и по Скандинавия не строят, има специална вата при дървените конструкции.
Не е вярно, че няма качествени сгради в София, има старо строителство с голяма дебелина на стените - в тези сгради изолацията е супер, няма нужда от климатик в жегите, топло е през зимата.
Присъединявам се към коментар №4. В София качествено жилище много трудно може да се намери. Има много лоши, лоши и компромисни жилища. По правило новото строителство е 1) некачествено като изпълнение 2) съставено от многобройни маломерни апартамнтчета, в които след слагането на уредите и мебелите не остава място за хората. Старото строителство страда от редица други проблеми 1) трудно и скъпо за отопление 2) голям брой 4 и 5-етажни сгради без асансьор 3) проблеми с паркирането 4) нецелесъобразно разпределение на иначе достатъчната площ. Не броя панелките и квартали като Люлин 1 и 2, Дружба, Обеля, Овча купел. И няма да коментирам няколкото цигански квартала. Самият аз живея в София от 30 години. Бил съм в старо жилище и в ново строителство. И ви казвам - с изключение на няколко приятни улици в самия център, които съставляват нищожен процент от жилищния фонд, в София добри жилища (почти) няма.
До коментар [#5] от "olivia14":
Да в София има много стари сгради, които са строени качествено. Но те са строени още преди панелките. И в момента в тях живеят предимно пенсионери и съответно не се поддържат изобщо. Това е и другия голям проблем на софийските жилища - купуваш или ново строителство и се надяваш да издържи поне 50-60г. или не купуваш нищо, защото знаеш, че при нас никой не дава пари за поддръжка и дори и качественото строителство не издържа дълго....
Иначе съм виждал ново строителство във Виена, на което му слагаха 30см. вата за изолация. А там зимата е по-топла от софийската. Най-вероятно са го правили точно със идеята сградата да не се нуждае от почти никъкво отопление през зимата. И тая цялата работа си има и стандарт, който се нарича "Passivhaus" (пасивна сграда) . Мисля че на много места в ЕС вече на практика е задължително новите сгради да отговарят на този стандарт - тоест да имат нулево (или близко до нулевото) потребление на енергия. А ние продължаваме да се лъжеме, че 5см стиропор са "изолация"...
До коментар [#7] от "cop04316043":
да, вата се поставя при някои конструкции, но стиропор НЕ. Не разбрах кой подлъга хората в БГ да се опаковат в стиропор за "изолация".
[quote#4:"cop04316043"]И най-важното - във спокоен квартал със възпитани съседи, достатъчно зелени площи и без автомобили паркирани по тротоарите и дърветата.[/quote]
Сиреч, самостоятална къща с двор, гараж и максимум двама съседи. И никаква съсобственост, ни етажна, ни с кръчма, магазин или офис.
"Качествени жилища" е интересно понятие. Едва ли някой може да даде еднозначна дефиниция какво точно означава. А феномена качество на "добра" или изгодна цена все по рядко се появява и като цяло лично според мен не съществува.
Статията е леко безлична и по скоро напомня, че добра построени имоти без стандартните недоделки трудно се намират. Да не коментираме, че по голямата част от дефектите се проявяват след 2-4 години експлоатация и е трудно да се твърди ,че една сграда, ако и да е ново строителство, е пожалена от икономиите по време на строежа и не е само лустросана за клиентите.........което май е масова практика. Извода е ,че дори и да има започнати 6 или повече пъти нови сгради качеството им не е задължително да е високо или......... може да е по високо на количествен принцип / колкото повече нови сгради толкова по голям шанс някой да си е свършил работата/
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.