Ранен следобед. По горещия асфалт на булевард "Н. Й. Вапцаров" хвърчат автомобили. Новото в пейзажа в района е, че до неработещия от почти десет години увеселителен комплекс "София ленд" отскоро се издигат кран и висока ограда на строителен обект. Изоставеният лунапарк до тенис кортовете на Малееви скоро ще граничи и с нов жилищен комплекс. Площта, върху която ще се простира обектът, е над 22 декара и представлява бивш паркинг. В района вече уютно са се установили болница, хотел, офиси и кортове, а сега ще се издигнат и първите жилищни сгради. Строителните дейности, започнали още в средата на юли, текат трескаво, а информационна табела обещава, че трябва да приключат до 24 месеца. От години съществуват спекулации за предстоящо изграждане на жилищен комплекс върху терена на затворилия през 2006 г. врати увеселителен парк. Засега обаче от Столичната община заявиха, че за територията на "София ленд" не са постъпвали искания за одобряване на инвестиционни проекти, за изменение на градоустройствения план или за издаване на виза, а очакваният жилищен строеж ще се случи в съседство на лунапарка.
Проект под прикритие
Въпреки че разрешението за строеж на жилищния комплекс с подземни паркинги е от този април, и досега проектът се пази в сянка и конкретните планове на собственика още не са огласени. Инвеститорът е компанията "Билто овърсийз трейдинг", която според адресната си регистрация е в орбитата около ПИБ (ул. "Любен Каравелов" 4, на който адрес са регистрирани "Витоша ски", "Витоша ски училища" и други фирми и организации, свързани с банката). Фирмата е собственост на регистрираната на Вирджинските острови "Адорна мениджмънт лимитид". Капиталът на дружеството е малко над 3.5 млн. лв., а управител е художникът Васил Докев-Вадо. "Билто" става собственик на имота още през май 2007 г. за сумата 25.4 млн. лв., като придобива терена от тогавашния собственик "Волф имобилиен", компания на Румен Гайтански-Вълка (виж каре).
Все пак нещо общо има, например мениджърът на "София ленд" Владимир Бонев е бил в управлението на "Баранко", акционер в пловдивската "Юрий Гагарин" по времето, когато фабриката се контролираше от акционерите в ПИБ. В борда на лунапарка е и Костадин Костадинов, който е в ръководството на "Витоша ски". Дружеството "София ленд" вече няма кредити в ПИБ (договорната ипотека на компанията в размер на над 6.5 млн. е заличена през 2011 г.). Едноличният собственик на "София ленд", регистрираното отново на Вирджинските острови "Лорета холдингс лимитид", няма сметки в ПИБ. Тоест засега вероятността жилищният комплекс да се разпростре и върху парцела на увеселителния парк е опровергана. Макар на зоната да има леко разчистване напоследък.
Жилище до парка
Въпреки че същинската концепция на жилищния комплекс все още не е разкрита от инвеститорите, при всички положения интерес към него ще има. Районът е търсен поради наличието на паркова среда в непосредствена близост и е предпочитан от клиенти с добри доходи. Подходящ е за закупуване на имот за инвестиция и отдаване под наем. Доколко успешно ще се реализират апартаментите в новия жилищен комплекс зависи от това дали ще са просторни, или ще се заложи на модела на по-малките жилища като тези в "Младост", коментира Mладен Митов, мениджър "Пазарни проучвания и анализи" в агенция "Явлена". Според него особено важно ще бъде и как ще бъде изградена инфраструктурата от и до обекта.Според Младен Митов цените на жилищата вероятно ще бъдат около 1100 евро/ кв.м, като това са нива за апартамент, на който са необходими елементарни довършителни работи. Цената обаче не би могла да се предвиди, преди да стане ясен инвестиционният проект. "Ако апартаментите в комплекса са добре проектирани, ще се продават, тъй като активното търсене на ново строителство ще продължава", обобщава Митов.
По материала работиха и Мария Манолова и Бисера Станева
История на 22 декара
Компанията инвеститор "Билто овърсийз трейдинг" става собственик на имота от 22 декара през май 2007 г. за сумата 25.4 млн. лв., или близо 1145 лв. на кв.м. Тя придобива терена от тогавашния му собственик "Волф имобилиен", компания на Румен Гайтански-Вълка, който преди години държеше фирмите за почистване на София. Имотът всъщност е бил собственост на "Волф имобилиен" в продължение на четири години - от 2003 до 2007 г. Компанията на Гайтански го придобива от друга интересна в миналото фирма - "Елит лизинг - холдинг", за която се смята, че е близка до бившата силова групировка ВИС-2. Реално "Елит" също не е първи собственик на терена. Той се задържа в дружеството малко повече от две години, след като то го придобива от общинската компания "Софийски имоти" през 2001 г. на цена от 1.145 млн. лв., или малко над 51 лв. на кв.м.Ранен следобед. По горещия асфалт на булевард "Н. Й. Вапцаров" хвърчат автомобили. Новото в пейзажа в района е, че до неработещия от почти десет години увеселителен комплекс "София ленд" отскоро се издигат кран и висока ограда на строителен обект. Изоставеният лунапарк до тенис кортовете на Малееви скоро ще граничи и с нов жилищен комплекс. Площта, върху която ще се простира обектът, е над 22 декара и представлява бивш паркинг. В района вече уютно са се установили болница, хотел, офиси и кортове, а сега ще се издигнат и първите жилищни сгради. Строителните дейности, започнали още в средата на юли, текат трескаво, а информационна табела обещава, че трябва да приключат до 24 месеца. От години съществуват спекулации за предстоящо изграждане на жилищен комплекс върху терена на затворилия през 2006 г. врати увеселителен парк. Засега обаче от Столичната община заявиха, че за територията на "София ленд" не са постъпвали искания за одобряване на инвестиционни проекти, за изменение на градоустройствения план или за издаване на виза, а очакваният жилищен строеж ще се случи в съседство на лунапарка.
5 коментара
"...а управител е художникът Васил Докев-Вадо"
Явно ще остане в аналите, като бизнесмен...
:-)
Струва ми се, че ПИБ продължава да финансира "свои" дружества. Поне парите ще отидат за тухли и бетон в Лозенец което все пак е ясно обезпечение за разлика от spv-тата на Мустака
Публикувано през m.capital.bg
Някой после да не каже, ПИБ са финансирали с пари на вложителите и дори с пари на държавата, по които ние плащаме лихвите, свои проекти. Какво толкова правят? Просто огромна сграда в Борисовата....
Публикувано през m.capital.bg
Забележително е как Столична община подаряваше и подарява скъпи имоти за жълти стотинки.
София Ленд също е на общинска земя- тогава се оправдаваха, че на Сф й трябва такъв увеселителен парк.
Сега се оправдават, че собственика имал право да строи и май Диков щеше да му дава право да вдига високи административни сгради. Ако това беше станало в Германия, поне последните герои от СО щяха да да в затвора, а земята на София Ленд за вечни времена щеше да е само за увеселителен парк.
Та същото и със земята зад София Ленд- първо на Вис,после на свързани с ПИБ, накрая чисти пари и честно спечелени милиони. От някои.
Публикувано през m.capital.bg
До колкото помня строежа бе позволен в парка именно за да има София увеселителен парк. Като не потръгна бизнеса (сигурно случайност..) да го превърнат в парк!