Небостъргачите идват в София
Плановете за високи сгради в столицата се множат, като повечето от тях ще бъдат завършени през 2017 г.


Деница Симеонова

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
"София е готова за небостъргачи". Тази култова реплика на вече (почти) бившия главен архитект на София Петър Диков беше казана през 2015 г. Ако се съди по възраждането на плановете за високи сгради в подопечния му град, то Диков е донякъде прав – готова или не, София ще има небостъргачи.
Именно през 2015 г. беше официално открита и най-високата сграда в страната – Capital Fort. Със своите 126 метра офисният гигант подобри рекордните до момента 104 метра на хотел "Родина". Ето кратка и неизчерпателна класация на останалите високи сгради, които ще се издигнат в столицата.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
25 коментара
Гаранти Коза като почнат да строят нещо елате ми се обадете...
Иначе на картинки и маркетинг трикове го докарват до момента. С цени 1800 евро/кв.м. в Младост са се запътили към ЧСИ-тата. И да твърдят че са продали 78% от непостроените апартаменти вече граничи с безкрайна наглост...
Привет от Capital Fort (126 м). Честно казано в един момент изобщо не ти пука колко ти е висока сградата, ами най - много от всичко искаш да си отидеш у дома :) Иначе тази сутрин в мъглата, все едно си бяхме пуснали щорите!
Няма лошо да се строят небостъргачи, но е добре да се правят и задълбочени анализи на потенциалния трафик, като инвеститорите се задължават да помогнат и в развитието на околната инфраструктура.
В много държави от третия свят около небостъргачите е пълен ужас, защото околните улици не са предцидени за такъв трафик.
София, небостъргачи?
Управниците воглаве с Диков да са чували за устойчиво развитие, за зелени градове?
Друга тема, че традиционно въпросните сгради нямат доатстъчно паркоместа и околните зелени площи изведнъж се превръщат в кални морета на българските недомисленици.
Чудно ми е колко ли небостъргача има в столицата на братска Швеция? И дали главното село на милата ни татковина не води в класацията?
До коментар [#5] от "tsyrvulan":
dings_in_Sweden
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_tallest_buil
При такава бурно развиваща се икономика и масово завръщане на българите-гурбетчии и растяща раждаемост, няма начин това да не е печеливша инвестиция.
Тези идиоти съсипаха и малкото зеленина останала в София.
Повече от 30% от офисните и жилищните площи в София стоят незаети.
Не знам каква е целта на това новос строителство, може би да съберат всички бабички и цигани останали тук таме по селата из страната, щото останалото население вече ще е емигрирало.
Сградите са лъскави, а около тях сивота. Икономиката тъпче на място, населението намалява и грандоманските проекти се множат. Съмнявам се, че има истинска нужда от такова строителство - твърде преселено е тези сгради да се наричат небостъргачи. По-скоро тази дума и растежа на височина ласкае самочувствието на някого. нещо от рода на метрото - В Лондон има метро от 150 г. и се нарича просто подземна железница, а в София има от 15 г. и се кичи със звучното Метрополитен :) Така е и с т.н. небостъргачи.
София, Дубаят на Балканите !!!
Не засланяйте Витоша.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.