Софтуерната карта на София
Районите на "Бизнес парк", булевардите "Цариградско шосе" и "Черни връх" са най-честият избор за офиси на компаниите от сектора


Деница Симеонова

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Темата накратко
Изборът на офис от софтуерните компании е важен за успешното привличане на кадри в силно конкурентния сектор. Затова изискванията на фирмите към локацията, разпределението на работното пространство и екстрите, които предлага офис сградата, са все по-високи. Компаниите се насочват към районите с най-голяма наличност на офис площи клас А, които максимално покриват специфичните им нужди.Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
15 коментара
А HP защо сте забравили?
До коментар [#1] от "dnevniklive":
Тия са цял град... :) За тях може отделна статия да се напише :)
Страхотно. Че тя 1/3 от София живее по "протежението на Цариградско".
Като гледам картата, офисите са пръснати равномерно из целия град. Малко като реклама на няколко фирми се е получила тази статия.
Като гледам снимката как висят кабелите от тавана и отиват към масите никога не бих го наел. Малоумно решение.
До коментар [#5] от " kiro1234 ": Остави кабелите. При това подреждане колко време дев ще издържи вътре? И при това да пише код? Толкова хора и лице в лице с целия шум са 0 концентрация. Сигурно ли е, че е за ИТ, а не за кол център това? А кабелите наистина къртят мивки. Нямаше ли още 500лв инвеститорът да ги скрие в пода? Или са хората да се бесят, като им писне от средата, ако са девове? Ей... Поне малко да четяха строители и мениджъри какви са изискванията за офис на хора с умствен труд. Някой да пробва да решава примерно задачи с интеграли на фона на музика от слушалка на човека на метър от себе си или слушайки разговор от другия край на стаята. Гледам и колко места са далеч от дневна светлина да създават подходяща атмосфера с усещане, че си бройлер. Нетът е пълен със статии, изследвания. Поне малко да се четяха.
До коментар [#6] от "атанас":
Прав си. Open space е ужас. Само който не е работил така може да се "кефи".
Атанас е описал доста от нещата. Има и един друг момент който често се изпуска - климатичната система. Ако не се спазва технологичната дисциплина за обслужване става развъдник на респиратрни болести.
От моя опит най-добре е хората да седят групирани според проектите си. И то всички функции - аналитици, програмисти и тестери - заедно в едно помещение, ако броят не надминава някаква разумна граница. Общи помещения също са добре дошли, но без екстраваганции. Най-добре работодателят да чуе какво искат служителите му и да си премери вузможностите.
Индустриалният стил с много кабели, железария, стъкло и тъмни цветове е малко депресивен. Малко цвят и зеленина е по-добре, а ергономичните мебели са безценни.
Какво работят тия..
До коментар [#8] от " Алф ": Цял екип на едно място много зависи. 4-5 може и да стане при достатъчно пространство и разпределение на лична и социална част. Но като цяло рядко се постига. Ако не си пробвал със стаи на по 1-2, няма как да си видял разликите, а те са големи за девовете и аналитиците. За тестери и т.н. е по-различно малко. Изследванията показват 30% поне от времето в отворено пространство да е разсейване. При нужни 15-30м за концентрация се стига до заглавието на една глава в peopleware- "Nothing gets done here from 9 to 5". Знак за проблема е хората да бягат в мийтинг стаите и по коридорите, да изместват работното време с цел да останат насаме с работата, да взимат home office или болнични с цел да довършат нещо. Реално и музиката в ушите с цел бягане от шума разсейва. Дев и qa за него или джуниър и т.н. при 10ина кв.м. на човек става. Ама в статията гледам да се говори фирми да са готови да уплътняват до 4 кв.м. на човек. С бюрото това ти е 1-2кв.м. за стола. БДС е било 10кв.м. с кол центровете и лобиране е днес "колкото е нужно и удобно" с някакво изискване при пожар да е удобно да излизаш и минаваш покрай съседите. При 50см зад колегата даже и това не се изпълнява. В САЩ и УК днес се връщат към 100кв.фута или 10кв.м. с изолация за шума. Скандинавците са още по-крайни с изискване за прозорец и отделна стая. Продуктивността на девовете има десетки пъти разлика при мотивация. Опън спейс се избира като модерно и евтино решение. Не съм видял досега успешен такъв. Досега съм нямал късмета да не видя 10 човека как едва кретат по нещо за 1 и хората да напускат през 6м до година. Депресивните състояния са чести от шума и разсейването, създава се чуство за параноя, че постоянно те наблюдават, проявява се клаустрофобия. Много хора не го е осъзнават откъде е, но просто бягат. Peopleware описва подобни изследвания над 20-30г в стотици фирми. Пускат анкета за работната среда и задачи(codewars състезание) на девове. След това пак анкета и оценка. Продуктивността на хора с под 100км.фута, примерно 80, пада в пъти, а нивото на бъговете е огромно. За индустриалния стерилен дизайн си прав. Хората пощуряват при него. Просто всеки има нужда да чуства своето узобно място за работа. Все пак 8ч + 2 път + 1 ядене си в тая среда от будното си време 5 дни седмично. Това е повечето от живота ти. Ако там си депресиран, няма шанс да компенсираш навън. Затова и гугъл и подобни стигат да имат и гурме шеф в кафетерията, lounge зони и т.н. Не е до лиготия, а да създадат условия да те изтискат на максимум.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.