Първият истински небостъргач на София
След като изгради най-високата сграда в страната, "Форт Нокс" има проект за нов 202-метров рекордьор - Sky Fort


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Темата накратко
- Строителството на първия български небостъргач може да започне още до края на 2016 г. Сградата Sky Fort ще се издигне на 202 метра височина и ще предложи 40 000 кв.м висококачествени офис площи, в които ще могат да работят около 3500 души.- Инвеститор е компанията "Форт Нокс", която през миналата година приключи с реализацията на предишния си офис проект – сградата Capital Fort, която със своите 126 метра в момента е най-високата в София и в страната.
- Инвестицията в Sky Fort ще е почти 100 млн. евро, а строителството ще отнеме около пет години. То ще започне веднага след получаването на разрешително за строеж, за което вече са внесени документи в общината.

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
18 коментара
И после да снимат филм с хеликоптери, които минават покрай небостъргачите, няма само в Лос Анджелис я.
Небостъргачи се строят, когато земята стане много скъпа и стане изгодно да се строи на такава височина.
Балон в цените на земята за строителство? Нова криза ли ни чака?
До коментар [#2] от "kokoto2":
Така е било в началото.
Иначе небостъргачи се проектират и строят от амбиция да се покажеш, че си по-по-най.
Иначе моето скромно мнение, е че небостъргачите в Сев. Америка са бита карта - тотална щета.
Но в нашия балкански регион ще вървят поне следващите 20-30 години.
Има лаг (провлачване) в развитието.
Затова пожелаваме успех на инициаторите и дано до 5 години да го видим реализиран!
Със сигурност ще си избият парите, защото май може да смятат по-сложни сметки от братя Илиеви от Кюстендил и изкукалите старчоци от Монтерей.
Успех на начинанието!
[quote#3:"k_"]...се проектират и строят от амбиция да се покажеш, че си по-по-най. [/quote]
Много точно казано!
Но, нека сложим небостъргача на кантара:
Предимства: По-добра гледка от високите етажи. Приходи от "продажбата" на гледката на туристи. Спестява се земя за строителство.
Недостатъци: Една висока сграда има по-голям процент от площите зает от асансьори - по висока цена на кв. метър. Хората, които работят вътре губят повече време за придвижване (времето е пари). Асансьорите както и системата за баланс на сградата срещу люлеене допълнително натоварват сметките за електричество. Влагат се повече материали в основната конструкция за да издържи голямата тежест на етажите. Евакуацията в случай на авариини ситуации е по трудна.
Разбира се че разрешителните се вземат лесно.
В екипа е и арх. Захариев - бизнес партньор на Плевнелиев и съпруг на министъра на правосъдието Екатерина Захариева.
На новите бизнес сгради не им се отварят прозорците. Не виждам нищо хубаво в тях.
Радва ме това слънце, греещо от север :)
Дори ако построят несъществуващият булевард зад небостъргачите, това място го чакат адски задръствания.
На две места в статия се споменава българското и австралийското архитектурни бюра, но няма нито една дума за строителните инженери - конструктори, които са проектирали сграда с такава височина в земетръсен район. Смятам това за пропуск в статията, тъй като постижението на инженерите не е по-малко впечатляващо от размера на инвестицията и сътрудничеството на българско арх. бюро с австралийско.
До коментар [#2] от "kokoto2":
Съгласен съм с вас. Небостъргачите са скъпи и за строителство и за обслужване сгради. В "новите пазари", обаче се строят не заради логиката, а заради това, "да се покажеш".
Нищо против сградата. 3Д-то е хубаво (всичко наоколо е направено наново), проектът изглежда добре. Чисто функционално, да сбъркаш функцията на небостъргач е трудно, защото са доста типови сгради като разределение. При тях, обаче, дяволът е в детайлите и изпълнението, също така - финансирането. Дано инвеститорите да се справят, защото никой няма интерес о тнедовършена сграда.
Хората на Плевнелиев още колцентрове ли очакват да влезнат в България? Мислех си, че вече всички възможни са дошли у нас.
И още въпроси:
Къде точно ще се намира тая сграда? Как ще стигат тия 3500 служители на колцентрове до нея? Метро до там ще има ли? И като цяло - как очакват да я напълнят тая сграда с наематели след като "лошия кредит" (бившата централа на Алфа Банк на Цариградско, настояща нова бизнес сграда с едни от най-ниските цени за наем) стои незапълнена? Тоест, отчитат ли тия проектанти фактора с конкуренцията? Отчита ли се и фактора с все повече намаляващата свободна (и качествена) работна раъка? Какво си мислят тези хора, че като построят 100 000 кв. м. офисна площ, автоматично ще влезнат нови и нови западни компании у нас? Този проект е лишен от всякакъв смисъл...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.