Жилищата - всичко расте, но бавно
Сделките, цените и новите строежи в София се увеличават, но все още са под нивата от бума


Деница Симеонова

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
- Продажбите на жилища в най-динамичния пазар в страната за деветмесечието растат на годишна база.
- Нивото на ипотеките вече достига над половината от това на тези, направени през първите девет месеца на 2008 г.
- Търсените жилища са по-големи, намаляват покупките на едностайни апартаменти.
С една стая повече, малко по-скъп и често с ипотека. Това е описанието на сделките с имоти през първите девет месеца на годината в София спрямо година по-рано. Продажбите на жилища в най-динамичния пазар в страната растат на годишна база. Голямо е повишението и при покупките с ипотека. На фона на тази активност консултантите отчитат липса на достатъчно предлагане в столицата, заради което на клиентите им се налага все по-често да изчакват до появата на предпочитаното жилище. А в определени случаи сключват бързо сделки за желания имот, дори да е на цена малко над бюджета, с който разполагат.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
"Макар интересът към новите проекти да е налице, уроците от годините на имотния бум също се помнят и купувачите обмислят предпазливо покупките на зелено......" Дрън, дрън, почти всичко се купува на зелено. Остават само куците апартаменти. Много сме късопаметни.
Разбира се, че са с ипотека. Като във всички нормални страни. Как точно иначе вадиш 300к лева готови пари?
Цените плавно растат, защото няма предлагане - основно има стари, гнусни апартаменти, които не струват и 10 бона. Купувачите чакат, защото това е сериозна инвестиция. Колкото и да не им се иска на продавачите.
До коментар [#2] от "arcanum":
Твърдението ви е вярно с уточнение, че това е балансиран процес: чакането на купувачите не предотвратява постепенното повишаване на цените. Между настройката на купувачите от една страна и на продавачите от друга безспорно има корелация, но не е линейна, опитът показва, че дори и при отсъствие на голямо количество сделки - ако вече се е установила тенденция на растеж - то тя ще продължи, точно какъвто е случаят тук, тенденцията за растеж е ясно забележима от 2014 г. насам. По този начин дори и да изчакат до момент, когато ще има повече предложения за нови жилища, които да ги устройват, купувачите тъй или иначе ще са принудени да плащат по-висока цена.
Първо -покупката на зелено е нерегламентирана в закона и реално всичко опира само на думи между строител и купувач.Всеки си прави изводите.
Второ - в момента имотния пазар е надценен и е в ситуация на имотен балон в начален стадий-това и брокер,стига да е искрен ще ви го признае.
Трето-Покупката на имот в момента е многоо неизгодна - почти никакво предлагане,високи цени,ипотечни кредити с привидно само ниски лихви,/до няколко години банките ще надуят лихвите по вече сключените ипотеки/.
Цените на имотите не се вдигнаха плавно както е написано в статията а шоково и за кратко време,в резултат на спекула от страна на строители в комбинация с брокерски къщи и периферно банков сектор.
Паметта на хората е много къса защото надуването на балона преди години и спукването му беше почти мигновенно.
В момента икономическата среда е извратена - ниски лихви,почти нулеви по спестяванията,тоест парите са изкуствено обезценени и нарочно от банките за да се стимулира насила харченето им от хората.
Затова и имотите поскъпнаха.
Когато имаме неестествени процеси средата в един момент по естествен път се коригира-както скоростно се вдигнаха цените така и бързо пазара може да се охлади - световната икономика е силно задлъжняла ,имаме страни които са като бомба със закъснител-Испания,Италия ,Гърция ,След Брексит има много неизвестни,...и т.н
България не е изолиран пазар и всяка външна променлива има своята роля.
Съвета ми е много прост-просто не купувайте на цени които са нереални и надути ,след отказ и липса на интерес цените падат.
Абе нещо не ми се връзва казаното в статията по-горе, с казаното тук:
adut_v_stroitelstvoto_produljava_i_prez_avgust_no/ ?ref=id
http://www.dnevnik.bg/biznes/2016/10/07/2839984_sp
И по-точно с това:
[quote#0:"От линка"]На годишна база намалението на строителната продукция през август 2016 г., изчислено от календарно изгладени данни, се определя от отрицателния темп както при гражданското/инженерното строителство, където спадът е с 10.8%, така и при сградното строителство - понижение с 9.7% [/quote]
Платен анализ? Надуваме балонче?
Много точен анализ на nikolai1982
Странно е как разговорите ми с приятели брокери коренно се различават от статиите в определени медии :)
Сключваните сделки са в следствие на изтеглените пари от банките заради ниските лихви и допълнителната изнервеност заради доскорошната банкова криза. Много от хората с 100к+ в банките търсят закупването на 2ри или 3ти апартамент с цел защита на инвестицията и така надуват балона, при това търсят качествени имоти на топ локации - това е и причината за допълнителната спекула.
Тотлна измама е, че пазара се въстановява, тъй като и през последното тримесечие броя на пуснатите обекти в експлоатация е значително по-нисък от миналогодишния. Т.е. строителите строят по-малко апартаменти, което е в следствие на ниското търсене. Няма как обема на сделките ежегодишно да се намаляват, а пазара да се разраства!!! Пълен оксиморон.
Опциите са две: или строителя фалира (щом не строи нищо и не може да плаща заплати) или сваля цените и работи вместо на 2-на и 3-на печалба, започва да оперира като в държава с нормална конкуренция.
Нещата са много прости - има отчайваща нужда от жилища от ниския и средния сегмент, НО на цени отговарящи както на демографския срив, както на икономическото състояние на българина, така и вземайки предвид ужасните инфраструктурни условия (улици, електричество, водоснабдяване, транспорт, замърсяване).
Това е и бъдещата преспектива - банките да продават ипотечни кредити на бедни българи. Под 2% са хората с доходи над максималния осигурителен праг. Т.е. пазара от тук насетне ще разчита на обикновения гражданин, а не на съмнителни чуждестранни инвестиции. Така, че брокерите да спрат да сънуват съживяване, а да приемат факта, че в момента брокерите са много, а клиентите малко! Т.е. тези от тях, които искат да отцелеят в този бизнес, да се стегнат малко и да предложат по-качествена услуга, защото хората са отвратени от качеството на предлаганите от тях услуги. Брокерите се държат в момента по такъв начин, всякаш всеки 2ри българин е скрил под дюшека едни 200-300к и е въпрос на малко алъж-вериж в медиите за да се излъжат и юрнат да закупуват апартаменти!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.