Новите великани на София
Топ 10 на най-големите проекти с разрешително за строеж от 2016 г.


Деница Симеонова

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Имотният пазар отново е жив. Търсенето и цените растат, като това е най-видимо при жилищата и офисите. Логично се увеличава и строителството. Справка от Столичната община доказва, че това са най-атрактивните сегменти и при големите проекти. Данните показват, че топ строежите със строително разрешително от 2016 г., подредени по площ, са точно офиси и жилища. От години инвеститори в тези обекти са основно местни предприемачи. За разлика например от моловете, където почти изцяло са чужди инвестиции. И подреждането тази година доказва трендът - единственият проект за ритейл парк е израелски.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
21 коментара
Цариградско-Горубляне-Дружба и сега е едно прекрасно задръстване, като удвоят работещите в района, вечер ще отнема 30 минути, за да видиш работното си място от другата страна на булеварда в посока към вкъщи. и няма да е на метро, защото ще се ходи над 15 минути пеша през паркинги, зони за пушене, боклукчийски кофи и подобни площи
До коментар [#2] от "tvr18355030":
Сега е малкият Багдад или малкото Делхи :)
Банките се пръскат от кинти и се некъде треа да избие. Беха жилищата, молове, бизнес сгради - ся това.
Пълен таш*к е родния бизнес.
"Според консултантите от Colliers International районът на бул. "Александър Малинов" е търсен, но презастроен. "
Съответно изниква въпрос, защо няколко квартала, започвайки с частта на Малинова долина отсам околовръстното стоят като вакуум насред града и постепенно се "усвояват" от ромски поселища, с тенденцията същите поселища да станат новите Факултето и Филиповци.
Ако общината няма пари да прокарва инфраструктурата, да я даде на концесия срещу примерно 5% (търгът ще покаже колко) от цената на кв.м. застроена площ, която после строителите да изплащат на концесионера. За точно 1 година частниците ще приключат въпроса.
Кога ще спрете да издавате разрешителни за строеж на подобни големи сгради във вече уредени квартали, че осрахте София с тази лакомия?
Няма страшно, цените ще се качват, купувайте докато е евтино, вервайте ми. ;)
С този демографски бум, дето го имаме в момента и с тази тигрова икономика напълно логично е да се строи толкова. Бизнесът пращи по шефовете и има нужда от нови офисни площи.
Наистина София ще заприлича не на Делхи, ами на Дака. Поне 30 % от новопостроените бетонни гета в момента са празни. И "инвеститорите" дори не плащат данъци, защото много удобно построените жилища и офиси нямат акт 16.
Това за което се пише тук не е София, това е някой друг град със следните характеристики:
- без пътна инфраструктура
- без пешеходна инфраструктура
- без зеленина
- без култура
- без спортни обекти
Но това сегашните хора не го разбират, те си гледат в телефоните и не виждат наоколо
А колиърс имат ли идея, кой ще напълни офисите? Не за друго, ами трябва да има фабрики, производство... а то няма. Да се разчита само на кол центрове и ИТ компании май няма да стане.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход