Строителството на жилища в големите градове расте
Над половината от разрешените нови жилищни сгради в периода октомври - декември са в София, Пловдив, Варна и Бургас


Деница Симеонова

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Строителството на жилища е в подем, като това показват и данните за последното тримесечие на изминалата година на Националния статистически институт. Според статистиката издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради в България за последното тримесечие на 2016 г. са 1122, което е увеличение с 6.3% спрямо същия период на предходната година. Броят на жилищата в тях е по-висок с 10.5%, а разгънатата им застроена площ (РЗП) е повече с 15.5%. Над половината от разрешените нови жилищни сгради в периода октомври - декември се падат на четирите основни пазара в страната - София (столица) - 200, Пловдив - 163, Варна - 133, и Бургас - 88.
По отношение на започналото жилищно строителство данните на годишна база също са с положителен тренд. През последното тримесечие на 2016 г. е започнал строежът на 720 жилищни сгради, което е с 16.3% повече от същия период на 2015 г. А започнатите жилища са с над 50% повече на годишна база.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
Балон. То не остана кой да купува, бе приятели. Дайте статистика за необитаеми апартаменти, а?
До коментар [#1] от "volrath":
В София ли живееш?
Апартаменти за наем се намират доста трудно. Ако това е така, значи няма балон. Строителството върви горе-долу успоредно с цените. И по-важно - успоредно с търсенето.
И двамата сте прави :) Да видим кога ще се обърне тренда
Проблема с необитаемите апартаменти е, че са ниски данъците и си стоят заключени с години, много собственици са в чужбина и т.н.
Иначе както каза колегата търсене и предлагане.
В интерес на истината гледам, че последните 2-3 години пооправиха архитектурния дизайн на новото строителство, дано и качеството да се е стабилизирало
До коментар [#4] от "ywk50370410":
Не само. Балона много лесно се вижда. Балон имаше преди кризата, когато имаше огромни инвестиции и повечето - в строителство. Сега просто не е така. Както казаха на конференцията на капитал - по добре 3-4% ръст от производство, от колкото 7-8 от строителство.
Апартаменти под наем се намират трудно, защото собствениците смятат,че има балъци да дават бала пари за каква да е кочина с обзавеждане отпреди 30 и повече години.Хората искат нормално съвременно жилище,чисто,обзаведено и в културен вход.Такива жилища веднага си намират наемател,но трябва със свещ да ги търсиш.
Хм, уж една и съща статистика гледат, пък различни заключения:
http://www.segabg.com/article.php?id=840852
Напоследък нали нещо е станало модерно да се говори за фалшиви новини, та и ние да вдигнем крак...
До коментар [#2] от "Георги Георгиев":
Пич, я се разходи през който и да е квартал вечер, огледай новите сгради и не ми казвай, че всички обитатели на сградата освен 3 семейства са навън...
Новите затворени комплекси във Варна са с непрофесионален мениджмънт на управление,скъпа поддръжка,обикновено се предплаща за 3месеца-таксата за обслужване в т.н затворен комплекс ,а то има само една будка с пазач на наета фирма подизпълнител с немотивиран пазач в пенсионна възраст,лошо поддържани тревни площи ,рекламирани като богата зеленина,запушени отходни канали ,защото всеки собственик е довършвал апартамента издаден по БДС сам,изобщо пародия на затворен комплекс,а то нагъчкани тухлени блокчета с лошо качество на изпълнение,маскирани като "най-доброто място за живеене"
До коментар [#8] от "volrath":
Ами те новите сгради да не се разпродават за 5 дена? Запознат ли си с цената на апартаментите в София?
Или искаш да ми кажеш, че някой улав си е взел апартамент и си го държи ей така, за да не го пуска под наем? Щото в София наемите са високи, трудно ще намериш такъв будала.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход