Гняв на покрива
Плановете за ремонт на "Гранд хотел България" изобличават ограничения опит на София как се вдъхва нов живот на стари сгради


Месечен бюлетин на "Капитал" с мнения, данни и анализи относно как се развива пазарът на недвижими имоти в България и по света.
- Планираната реконструкция на хотела за 10 млн. евро срещна гражданско недоволство заради предложението за промени в сградата
- Реално инвеститорът планира не нови етажи, а разширяване на подпокривните две нива
- Държавната институция, която отговаря за сградите паметници, няма публична позиция при такива казуси

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
Обикновено, когато хора с пари искат да реновират стари но значими сгради, те се допитват до услугите на опитни, световноизвестни архитектурни студиа. Е да, може да излезе малко по-скъпо, но поне знаеш че крайният продукт ще бъде на световно ниво и няма да разочарова.
Признавам, че нямам представа как, кой, какво е направил по скандален начин до сега за тази зграда, но от снимките в статията мисля, че проекта изглежда добре
Кой ползва още ICQ?
Добра статия, описваща недоверието на хората в Правителство и институции. Не е изненада, че има негативни реакции за емблематична сграда като тази.
Визуализираната реконструкция, според мен, е подходяща и добра.
Типичният стил на Капитал - флагмана на хейтърите в България...
Паметниците на културата трябва да са държавна собственост. Сегашното е неработно. Щото частниците си искат печалбата.
До коментар [#2] от "jea38307395":
Сграда
Пречите на някой да вдигне още един етаж под формата на покрив, а в същото време разрешавате да се строят небостъргачи във вече уредени квартали.
Много интересно къде бяха всички несъгласни с промяната или пък направо с унищожаването на емблематични сгради-паметници на културата. То не бяха тютюневи фабрики, къщи с историческо значение и какво ли още не. Защо не кажат нещо за банята в Овча купел? Или пък за Захарна фабрика? Такива гурели изникнаха из града - защо не вземат да протестират срещу тях?
И г-жа Фандъкова гледам се е изказала много компетентно.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.