Банкя като Баден-Баден
След 15 години разруха минералната баня в града ще бъде ремонтирана със средства на пенсионния фонд "Алианц", който ще построи балнеологичен комплекс на съсесен общински терен


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
- Пенсионният фонд "Алианц България" ще вложи 20 млн. лв. в реставрация на рушащата се сграда на минералната баня в Банкя и строеж на балнеоложки хотел в близост.
- Бъдещият СПА комплекс ще се управлява от международен оператор с опит в подобни проекти.
- Според инвеститора и кмета на града Банкя трябва да се развива като СПА център
Ако Сердика се е родила покрай топлите минерални води, две хиляди години по-късно София категорично е забравила как да ги използва. Около столицата има 42 извора с лековита вода, но едва 20% от тях се използват, и то непълноценно. Потенциалът на града да бъде СПА дестинация или балнеологичен център на Европа буквално блика от земята... но, вместо да работи в тази посока, в последните години Столичната община търси какви ли не причудливи предназначения на отдавна построените и забележителни с архитектурата си минералните бани - от музей (Централната баня в София) до "центрове за върхови научни постижения" (баните в "Овча купел" и "Горна баня").
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
София и районите около София имат висок потенциал за туризъм - не само минералните извори, но и условия за ски на Витоша, разбира се и стандартните забележителности, култура, археология, развлечения, с които един голям град може да бъде интересен. Но за да има някаква полза от тоя туризъм, трябва да е насочен към по-заможни туристи, а не към нискобюджетните, ползващи хостели и квартири от аирбнб, които само обикалят, пият по две бири и обратно с Райънер. Такива туристи само задръстват транспортната инфраструктура, по Европа ги гонят вече, а и у нас се вижда че евтиният туризъм не носи особена полза и просперитет.
За да се избегне това, в София и около София (а защо не и във всички морски, зимни и СПА курорти в страната) следва да се издават разрешения за строеж само на 5-звездни хотели, отговарящи на определени стандарти. Такъв закон действа от няколко години на Тенерифе например, в резултат на което луксозните хотели никнат като гъби и вече и профилът на туристите се променя.
Разбира се София има и друг проблем. Градът изглежда ужасно - сив, прашен, овехтял, неподдържан, потискащ, нужни са огромни средства за да се приведе в приличен вид. И не става въпрос за панелните гета, където и без това туристите не стъпват, а за самия център и районите около него - сградният фонд е едно безобразия.
Със сградите до минерални извори винаги има един проблем и той не е управленски, а чисто природен. Топлата минералната вода отделя много водни пари, серни и други газове които влияят адски зле на материалите, от които са изградени сградите в дългосрочен план и те се амортизират ускорено. Това е преодолимо с по-чести ремонти (съответно и по-скъпи). Но това не е всичко. Преминавайки под земята, минералната вода - поради химическия си състав и температурата - е химически много по-активна от обикновената и буквално отмива и променя структурата на почвата и скалите през които минава. Товароносимостта на почвата отслабва и от натиска на сградата се получават пропадания , а по сградите се виждат едни неприятни пукнатини като от земетресение. При това положение е ясно, защо никой не му се занимава с тези бани.
преди девети септември 1944 бяхапостроени ПЛАЖОВЕ МАРИЯ ЛУИЗА,ДЕЯНА БАД И СИМИОНЧО/ ГРАДИНКАТА СВЕТА ТРОЙЦА ТОЙ БЕШЕ УНИЩОЖЕН И ТРЕТИ РАОН ОСТАНА БЕЗ ПЛАЖ.ДАНЕ ГОВОРИМ ЗА ОВЧЕКУПЕЛ.НЕКАДЪРНИЦИ .
Точно така. Банкя като Баден-Баден - и Тиквата като Крал Лудвиг II. Амин.
А за осигуряващите се в ПОД Алианц България ще има ли отстъпка?
До коментар [#2] от " sparti ": Колега, отидете до Будапеща (не е далеч и не е много скъпо) и ще видите истински СПА в центъра на града. С прекрасна гледка през Дунав към парламента! Не е проблемът в газовете и горещите води!
Този хотел няма ли да гледа точно към онзи неремонтирания, дето тъне в разруха? Как ще го обезопасят?
Най-накрая. България може да стане главен СПА център на Европа. Вече има доста неща направени, но е нужно да се помисли с какво нашият продукт е уникален и да се рекламира съответно. И да, обслужването да е на ниво.
До коментар [#8] от "Алф":
Ако не да сме уникални, поне да гледаме какво правят другите и да следваме тенденциите, а тенденциите се налагат в следствие търсенето на туристите. Ние както винаги сме с поне 20-30 години назад. У нас минералната вода едно че не се оползотворява напълно, но и когато се оползотворява е по най-лошия и морално остарял начин. На запад правят цели аквапаркове с минерална вода, открити целогодишни басейни сред природата, с красиви гледки, измислени и добре проектирани. У нас всичко е скромно, стандартно, недомислено, селско. Затова следва да се наложат високи стандарти, спазващи най-новите тенденции. И разрешителни само за луксозни хотели от най-висок клас, а не Сульо и Пульо да се прави на предприемач и да разваля образа на целия ни туризъм.
Щом община Банкя ще прави реставрацията,значи нищо няма да направи.Нали все пак трябва да се откраднат някакви пари.Жалко за хубавото място и този красив паметник на културата.Гърците от всеки камък оравят културна забележителност, а ние от реалните неща правим бунище.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.