Имотите: краят на еуфорията
2018 г. беляза силното забавяне на ръста на цените. Основните заплахи остават криза в европейската икономика и вдигането на лихвите
Месечен бюлетин на "Капитал" с мнения, данни и анализи относно как се развива пазарът на недвижими имоти в България и по света.
• Индикаторите на имотния пазар показват забавяне на ръста по всички линии.
• Има структурна промяна на пазара, като все повече хора купуват с над 80% кредитиране.
• България е уязвима от външните шокове, които могат да дойдат по линия на еврозоната.
Кога ще дойде кризата? Това е въпросът, който цяла година вълнува инвестиращите или искащите да инвестират в имоти. Докато геополитиката се тресеше, а българската икономика растеше, с нея пораснаха и цените на имотите, за пета поредна година. От долната мъртва точка, в която стигна имотния пазар през 2012 г. досега, той върви непрекъснато нагоре. 2018 г. обаче беше първата, в която този ръст показа признаци на забавяне, банките получиха предупреждения, а предпазливостта отново започна да обикаля офисите на имотни брокери, плановете на строителите и главите на купувачите.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
18 коментара
БГ играчите лъжат и при ръст, и при спад.
Така пазят Стабилността .
Квадратен метър на Витошка скоро ще тресне 5 000 евро .
Вярно, сериозен спад :))))
Увеличението е 300 пъти, за 25 години ...
Апартамент купен за 25 000 долара днес струва 300 000 евро .
Спадането е сериозно...
Хайде, със здраве :))))
Сравнително добра статия, макар и малко повърхностна. Евентуален спад на цените може да бъде забавен (но не и избегнат) поради няколко причини:
- доста инвеститори направиха пари покрай продажбите около еуфорията и имат комфорта да не ги натискат кредити и да не бързат да продават при падащи цени
- в България голяма част от имотния пазар/бизнес се базира на едни, да кажем, нечисти пари, които е трудно да бъдат анализирани с всички пазарни фактори описани в статията. Та, не се знае колко нечисти пари и сделки има в момента, колко са били по-време на еуфорията, надувайки балона и до какво ще доведе това.
Предвид завършването на големи жилищни проекти през Q1 и Q2 2019, моите очаквания са за видима корекция в последните месеци на 2019. Началото на тази корекция започна, доста имоти следя в момента, доста от тях стоят от много време на пазара и последните 2 месеца имах толкова нотификации за намаляване на цени както никога преди. А и при разговори със строители на няколко пъти ми беше казано, че обявената цена " подлежи на коментар", което до преди 6-12 месеца беше абсурдно :)
@Капитал, за пореден път графики/тренлайн и тн са със супер близки нюанси на един и същи цвят във ваша статия. Вземете да слагате цветове, които ясно да отличават параметрите. Best practice е да се слагат такива цветове, че дори при черно-бяло принтиране да се отличават един от друг.
Истината е, че след краха на борсата и договорните фондове, които са често на минус при дългосрочен преглед, малко хора биха рискували такава инвестиция и предпочитат да играят на сигурно - докато плащат по имота той е техен, докато същото не може да се каже за акции и дялове на предприятия, които къде фалираха под натиска на кризата, къде бяха фалирани и изпрани (в пъти повече). Тогава държавата не се намеси като коректив, което доведе до дългосрочен спад в инвестициите от страна на дребни и едри инвеститори. От своя страна, липсата на коректив на банките от една работеща инвестиционна общност, води до липсата на алтернативно финансиране и икономиката губи един много важен двигател на растежа.
До коментар [#4] от "Леля Гичка":
Не мисля, че някога в България алтернатива на инвестиция в имот са били акции/договорни фондове и каквито и да било финансови инструменти или поне не за повече от 5% от хората.
Имаше 2 вида инвестиции за българина - депозит на 5-8% лихва или имот. Е, след КТБ остана само имот...
До коментар [#5] от "Miguel Del Angel Sosa":
Така е, когато собствения ти министър на финансите гордо заявява, че му е по-важна борсата за череши в Кюстендил от БФБ, какво друго може да се очаква.
Иначе, със сигурност ни чака корекция при имотите. Аз я виждам края на 2019-2020, но това си е моя лична спекулация. Не всички сгради, които очакват пуск през следващата година ще си намерят новодомци, а при офисите ще се усети още по-силно. Не бива да се подценява и демографския фактор.
Имали пари - дали ги. Аз познавам собственици на строителни форми и те изобщо не съжаляват за филма дето го прожектират на всеки няколко години. Познават и хора примерно от Бургас, които си взеха по 2-3 апартамента в София миналата година. Питам ги за какво са им? Не знаят, ей така да не изгорят парите...
Работещите намаляват. Намаляват и данъците събирани от тях. Намаляват и хората на които роднините в чужбина изпращат пари. Скоро в хазната няма да има пари за крадене. Решението: Вдигане на данъците на имотите. То вече започна, като отпадна отстъпката за основно жилище.
Вдигнат ли се данъците на имотите, празният апартамент става пасив, носещ разходи за данък сгради, застрахока, такса смет, поддръжка... Тогава собствениците им или ще ги пуснат под наем или ще продават. Това ще натисне първо наемите надолу а после и цените на самите имоти, тъй като цената на имота е функция на наемната цена.
До коментар [#1] от "Владимир Йосифов":
и уорън бъфет като тебе, купил си къща за 30000$ сега тя е 600000$
Драмата ще е голяма, но след около година и половина...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.