Спокойствие на жилищния пазар след години на ръст
Търсенето и предлагането започват да се изравняват, което спира поскъпването на апартаментите в София
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
След поредната силна година пазарът на жилища в София тръгва към застой. Първите симптоми са още от края на миналата година - по-бавни сделки, по малко ипотеки, огромен брой сгради в строителство... Това не значи автоматично спад в цените, като прогнозите са по-скоро за замръзване.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
13 коментара
Къщи има, хора няма...
"Младо семейство с малко дете, което търси тристайно жилище от 80-100 кв.м за дом на цена 100-120 хил. евро и има спестявания от 50-80 хил. евро в брой. Адрес: район с инфраструктура, с добър градски транспорт, близо до парк и до училище. Такъв е профилът на класическия клиент на пазара на жилища в София през 2018 г. според "Имотека"."
Това някаква шега ли е? Колко са тези млади семейства със спестявания от 50-80 хил. евро в брой, бе? Че чак било и класическият тип купувач... Лъжи, лъжи, лъжи...
В София годишно са необходими между 12 хил. и 15 хил. нови жилища, заявиха от националната асоциация на строителните предприемачи наскоро
Хабсолютно вярно. Даже в статистиката на НСИ го пише
За търсещите да купят сега това не са драматични промени, но за всички останали новините са по-скоро добри - сякаш пазарът не отива на прегаряне.
Независимо от това трябва да избираме разумно и информирано нещо толкова голямо като жилище - за целта препоръчвам да прочетете този кратък наръчник със съвети при избора на нов дом:
https://pytevoditel.irchitect.com/
Слава богу, и в сектора на недвижимите имоти царуват единствено чисти като момина сълза пазарни отношения!
И при мобилните оператори е така, и при горивата, хранителните мазнини, черната и бяла техника, в сферата на услугите... Къде ли не ?!
Честита е нацията, която не допуска картели и монополисти да дърпат надолу жизненото и равнище и да подкопават морала не само на подрастващите!
Спокойствие на жилищния пазар след години на ръст
Търсенето и предлагането започват да се изравняват, което спира поскъпването на апартаментите в София[email protected]
До коментар [#1] от "Депутат 241":
Къщи има, хора няма... ! (че от къде да се вземат бе брат, те "преселиха" половин България в София, а деца в малките населени места на татковината ни почти няма и там живеят хора които са в пенсионна и след пенсионна възраст и естествено там деца не се раждат (дълбока демографска криза!!!!)
До коментар [#3] от "iavorski":
В София годишно са необходими между 12 хил. и 15 хил. нови жилища, заявиха от националната асоциация на строителните предприемачи наскоро?
Хабсолютно вярно. Даже в статистиката на НСИ го пише!
Да надувайте балона, надувайте момчета и скоро той ще стане на парчета!!! (ха-ха-ха!!!)
При Борисов жилищният пазар и строителството вървят страхотно, защото премиерът подкрепя строителните фирми и целият бранш е в подем
Ако това не беше манипулативна статия щеше да започва с реални цшфри, а не с нищо незначещи проценти. Например: през миналата година се продадоха 5 броя жилища, а през предишната 10 броя, което най-вероятно се дължи на еди кои си причини. Никой не се интересува колко процента е това, или с колко процента се увеличили или намалили ипотеките... Единствената реална информация в тази статия е, че били издадени 14 761 разрешителни за строеж на нови жилища. Но това изобщо не е някакъв критерий за пазара на жилища. Ако аз съм се сдобил с даден недвижим имот чрез далавери и днес моите хора са на власт, то е съвсем естествено, че ще бързам да го застроя днес. А пък дали ще отдавам жилищата под наем, дали кога и за колко ще ги продам си е друга работа. Огромната част от строителите застрояват съмнително придобити терени. Язно е, че ако някой честен човек като Иванчева дойде на власт, то може да не успееш да застроиш досегашната децка площадка или зелена зона.
Вижте например какво прави Гладболгарстрой на шофьорския плаж. Придобива чрез страшна далавера свързана с прехвърляне в капитала на дружеството дни преди приватизацията, на 700 дка държавна земя на брега на морето и на устието на река Ропотамо. Това се случи по времето на Жан Виденов. После 10 години си траят скрити в тръстиката. След това прехвърлят на "английски" фонд собствеността. След още 10 години започва яко застрояване под формата на укрепване на пътя. Ама зоната била в 2 защитени зони. Ама строителството е на дюните на плажа... Просто днес нашите са на власт и това ще мине. Утре явно това няма да е толкова лесно или евтино...
Забравих да ви изпратя къде може да прочетете за далаверата
ени-деца.html 6/03/1023748_sdelkata_na_glavbolgarstroi_moje_da_s e_provali/
http://socbg.com/2015/07/призрачният-град-за-надар
а за приключване на приватизацията -
https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/1996/0
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.