"Хладилника" - пилотният нов квартал на София
Общината и инвеститорите са в безпрецедентен диалог за бъдещето на квартала


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Главният архитект на София Здравко Здравков показва бял макет на зоната на "Хладилника". Изглежда като пъзел от отделни парцели. Идеята е, щом даден инвеститор е готов с проекта си, сградите да се принтират 3D и да се добавят.
Арх. Здравков има поне три причини да показва макета с удоволствие: "Хладилника" илюстрира идеята му, че бившите научно-производствени зони, каквато е тази, крият огромен потенциал да осигурят жилищата и офисите, необходими за нарастващото население на София. И първо следва да се уплътнят тези възможности, а после градът да се развива по периферията. Второ, през идните поне пет години зоната ще бъде от най-горещите строителни площадки на София. Над дузина инвеститори са изкупили и уедрили терени там. Бързат да построят жилища и офиси, докато кривата на имотните цени все още върви нагоре. Трето и най-интересното е, че в този район общината тества нов подход спрямо инвеститорите. Вече на три-четири срещи, започнали преди година при арх. Здравков, Направление "Архитектура и градоустройство", инвеститорите и техните проектанти обсъждат бъдещото развитие на зоната и евентуални съвместните действия. Това дава възможност на общината в по-голяма степен да модерира протичащите процеси.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Който успее да реши проблемите с публичните пространства, той е шампионът. В София на практика няма квартал на средната класа. В "затворените комплекси" няма свързаност с канализация и градски транспорт, зимно почистване. За детска градина и училище въобще не говорим. От бариерата започва някой селски двулентов път с дупки, по който сутрин и вечер задръстването е като по "Орлов мост". Гледахме филмите по бТВ за наши роми, самонастанили се в изоставени постройки в Дуисбург. Да предположим, че в София се появи такъв квартал с еднакъв уличени силует, без климатици и сателитни чинии по фасадите, с равни тротоари и ивица зеленина между тротоара и платното, джобове за паркиране на колите, трамвайна спирка с окачено разписание по час и минута. Това е достатъчно, за да му излезе прякор "баровския", "милиардерския", "Ориндж каунти", "яките пачки". На такава инфраструктура на Запад се наслаждават дори самонастанилите се наши роми. Ние засега не можем да я постигнем. За постижение се смята, ако тротоарът не е паркинг.
Здравков е за затвора! Презастрои София, сега се прави на ударен. Спалните трябва да са спални, а не да сложиш небостъргач посред панелките. Човек работи там, където го наемат, а не където има офиси. Проблемите с колите се решават с платено паркиране и сериозни такси. Хладилника е обречен, то и сега вече е застроен, така че глупостите на тоя пишман архитект да си ги слуша Фандъчкова и другите подкупни сосаджии. На есен с песен ;)
Човека опитва да угоди на всички като вдига рамене и ги насочва, че без заповеди нищо не прави.
Чеп, Зеле .... знаете за какво иде реч.
Здравков уж беше поканил Ян Геел в БГ, а продължава смело със планирането "от високо". Или както казва въпросния Ян Геел - "bird shit architecture". Тоя гл. архитект ще се окаже по-вреден за София и от предишния.
Интересно, Кръстова вода вече е Манастирски ливади 2, не знам какво има за спасяване там.
Интересно, какво ще се случи с парцелите №5 и №12.
Капитал изглежда не е успял да събере информация и има „дупка“ в описанието.
Гл. арх. Здравко Здравков има чудесен проект за облагородяване на района на промишлена зона "Хладилника". Умно замислен и с грижа за хората и природата, на база представеното в статията. Добро решение да се подновят стари и запустели промишлени райони, особено като п.з. "Хладилника", който е в голяма близост до център на столицата и е редно да бъде много по-устроен и ползваем. Бавно и с малки, но сигурни крачки, София постепенно се превръща в красив европейски град. Е, разбира се има някой минуси, но пък плюсовете са много повече. Важното е бъдещите инвеститори, архитекти и строители да се учат от миналите грешки, като не повтарят нехармонизираното строителство в ж.к. Манастирски ливади и други подобни.
Прекрасно е, че в София се развива строителният пазар и се появавят и облагородяват нови зони, както за жилищни, така и за бизнес цели.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.