Срив в цените на имотите е малко вероятен, но не е изключен
Експерти коментират утежнения сценарий при стрес тестовете на ЕЦБ за спад при недвижимостите от 17-18%


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Пазарът на недвижими имоти в България по обща оценка на този етап е спокоен и балансиран. В утежнения си сценарий при стрес теста на шест български банки обаче Европейската централна банка (EЦБ) заложи спад на жилищните имоти от близо 17% за периода от 2019 до 2021 година (7.1% за първата година, 8.3% за втората и 2.1% за третата). За цените на търговските имоти предвиденото намаление е още по-голямо - с над 18% за тригодишния период ( понижение от 10.1% за 2019 г., 6.7% за 2020 г. и 2.4% за 2021 г.). Този негативен сценарий е предвиден да тества устойчивостта на капитала на банките дори и при сериозен икономически срив и затова е съчетан със спад на БВП, ръст на инфлацията и на безработицата в България, но в по-малки мащаби (виж таблицата). За разлика от базовия сценарий, който е основан на текущите макроикономически прогнози, тези изменения в утежнения са малко вероятни и са по-скоро хипотетично упражнение, което има за цел да симулира изненадваща финансова криза.
А това неизбежно навява асоциации с 2008 г. Макар засега хоризонтът да е безоблачен, близката история помни 39% срив в средните цени на жилищата в България от "пик" до "дъно" преди десетина години. По данни на НСИ, предоставени от Института за пазарна икономика, за София той е бил 42.4%, за Пловдив - 44.5%, за Варна - 38% и за Бургас - 43.1%.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Тя нека дойде кризата, пък да видим колко ще паднат. Аз мога да си позволя, но просто не искам да ми свалят две кожи и след 2 години да гледам цената на имота с 20% надолу. Дори да не е инвестиционен имот, няма как да не те е яд.
Пазарът на имоти расте, защото българите депозират средства докато съберат за имот, купуват и чакат да съберат за още един. Нямаме нито алтернативи, нито традиции за друго. В бизнеса можеш да си загубиш инвестициите, но имота пази стойност.
Никак не е малко! Предвид строителството, кризата е доста близо.
Запазването на цените при 4% инфлация си е обезценяване.
Цените са нелепи, народа купува жилища с 35 годишни ипотеки и то с помощ от феноменалните брокери...
цените на фона на доходите са просто безумни...явно пада голямо пране и препиране,особено при така наречените 'лукс' имоти...
Сигурно вовеки ще има хора, които да повтарят прословутата глупост "имотът запазва стойност". Вярното твърдение е само малко изменено: "имотът понякога запазва стойност". :Р
Недвижимите имоти, са най-често недвижими недоразумения с неадекватна инфраструктура - автомобилна, пешеходна, липса на адекватен брой паркоместа, липса на училища и детски градини с адекватен капацитет в близост, зелени площи да не говорим. Има стабилна тенденция нещата да се влошават поради политиката на общинат, което подкопава инвестициите в жилища. Това напрактитка компроментира тяхната функционалност. Това не е проблем за купувачи с инвеститорски интерес. Мисля, че това и стимулира този вид пре-застрояване. В момент в който инвестиращите станата с отрицателен знак - повече инвестирали искат да продават от колкот нови искат да инвестират пазара ще претърпи лек срив (колко лек?), защото пазара за жилища за живеене е по-различен и жилища с компроментирана функционалност не са желани и конкурентни което сериозно редуцира високоплатежно търсене. Просто това е момента който се чака - продаващите инвестирали в апартаменти леко да надвишат тепърва инвестиращите в апартаменти за инвестиция.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.