Софийски дъжд от Airbnb оферти
Предлагането на апартаменти в столицата през платформата се увеличава в пъти до 2800, но ръстът в търсенето е по-слаб
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Airbnb пазарът в София ври и кипи. Хилядите апартаменти, предлагани под наем, в платформи като Airbnb и Booking по обща преценка вече са твърде много, но продължават да се увеличават. Търсенето и от чужденци, и от българи за този тип краткосрочно настаняване също нараства, но с по-бавни темпове. В резултат и цените, и заетостта падат, а оттам и печалбата на наемодателите. Напоследък някои решават, че тя не си струва и се връщат към дългосрочните наеми. Други, засега единични случаи, продават апартаментите си заедно с Airbnb бизнеса.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Нека постъпим мъдро и се поучим от грешките на Западна Европа като забраним още отсега краткосрочното отдаване под наем в жилищни коопераци, преди да са настъпили нежеланите ефекти.
До коментар [#2] от "Мария":
И след това в АirBNB ли? Можи, ама друг път.
Нещо абсолютно нормално - първите, които почнаха да отдават през АirBNB, спечелиха най-много. След което много други по примера на първите почнаха да отдават. София не е световна туристическа дестинация, чак толкова много туристи няма и се получи пренасищане. Което води до по-ниски доходи и оттегляне от АirBNB. Накрая ще останат само най-добрите оферти - на централно място, с висок рейтинг и професионално облужване. Типичен пример за свободен капитализъм.
Статията накратко:
Българинът не знае как да изкарва пари, а дори и да изкара малко, не знае какво да ги прави, затова излива в бетон.
:)
Цялата статия разбива мита, че тези апартаменти са за "временно отдаване на свободни имоти" - което е мантрата на платформата
Това си е професионален бизнес и следва да се регулира надлежно, вкл. с туристически такси. За всеки такъв имот да бъде плащан данък като за хотел и да се дължи данък печалба, а преобразуването му в такъв (тоест в хотел) трябва да става с 2/3 съгласие на общото събрание на кооперацията.
И накрая - общината трябва да издава максимален брой апартаменти по райони (за година например), в съпоставка със свободните имоти под наем в същия район, за да не се превърне центра в място за туристи, изгонвайки жителите на града.
Трябва да се поучим от опита на западноевропейските градове, преди тук да се случи същата каша.
До коментар [#6] от "enterfornone":
Целата "споделена икономика" е една наивна хипстърска утопия, каквито са и всичките им глупости като криптовалути, мултикултурализъм, анархизъм и пр. Това чудо може да съществува само в малки затворени общности - например да споделиш пръскачка за лозе с комшията или да споделяте една и съща жена, не и да се глобализира, тогава си става обикновен бизнес, но без регулации.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.