По-високият данък при сделки с имоти ще увеличи сивия сектор
Трима експерти в областта на недвижимостите коментират как повишаването му до 3% в София ще се отрази на пазара


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Ако Столичната община увеличи данъка при сделки с имоти от 2.5% на 3% от догодина, все повече хора ще искат да изповядват сделките на данъчна оценка. Защо не се коригират таксите за строителни разрешителни? Кога ще бъдат актуализирани данъчните оценки? Кога най-после Агенцията по вписванията ще има адекватна статистика за цените на имотите? Ниски ли са данъците върху имотите в България? Подобни опасения и въпроси поставят експерти в областта на недвижимите имоти, които потърси "Капитал" за коментар по предлаганото увеличение.
Този данък се дължи от тесен кръг хора – купувачите на жилища, и се събира относително лесно и без усилия от общината – през нотариусите при изповядването на сделката. Ефективното поскъпване обаче е с 20% - купувачът на имот за 100 хил. евро в София ще трябва да плати с 500 евро повече, отколкото сега дължимите 2500 евро. При строителните разрешителни, данък сгради и данъчните оценки не се предвиждат промени.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Жестоката истина - преди години, работейки още в НАП (е, не като данъчен инспектор, в друга функция, несвързана с преките правомощия на Агенцията), при покупка на жилище, моят мил брокер ми предложи (1) да изповядаме сделката на данъчно оценка, за да спестя данък върху възмездното придобиване на имущество, и (2) да не ми издадат фактура за брокерският комисион, за да спестя ДДС. Въпреки не много учтивият и настойчив намек къде работя (към този момент, вече не ), това въобще не впечатли младежа и той настоява до директния отказ и заплаха, че ако не видя фактура, знам къде да звънна, за да ги проверят. Фактурата получих 1 месец след плащането, след детайлно повтаряне на заплахата. В интерес на истината - аз съм и бивш служител в Местни данъци и такси на малка община - по-високият данък за възмездно придобиване не ощетява съществено гражданите, но пък таксите и комисионните на брокери, нотариуси и консултанти, базирани на цената водят до изповядване на сделки на по-ниска цена от реалната. Там е разковничето на проблема, там се губят парите за Община Х (и съответно за нейните граждани). Един инвеститор, закупуващ имот за 1 000 000 лв, при 2 % данък, ще заплати 20 000 лв., а при 3 - 30 000 лв. Мислите ли, че високият данък ще го откаже - не. Но той ще изповяда сделката на 500 000 лв. (ако и насрещната страна е съгласна), за да спести (1) нотариални такси, (2) държавни такси за вписване, и (3) ДДС (ако е приложимо). Някой може и ли да обясни защо след като държавнта такса би следвало да покрива разходите за административно обслужване на клиента (гражданин/ЮЛ/друг субект), е пропорционална - какви повече разходи изисква вписването на сделка за 10 000 000 лв., от тези за вписването на сделка за 10 000 лв.???
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.