Жилищата са в основата на много от проблемите на развития свят
След Втората световна война правителствата в целия богат свят направиха три големи грешки, казва Калъм Уилямс
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Финансовата криза от 2008 - 2010 г. илюстрира огромните опасности от неправилно управлявания пазар на жилища. В Америка през първите години на този век безотговорното, понякога незаконно ипотечно кредитиране доведе до това, че много домакинства натрупаха повече дълг, отколкото биха могли да издържат.
- Слагат пречки пред изграждането на жилищната база, която населението им изисква
- Създават неразумни икономически стимули, за да насочат домакинствата повече пари към пазара на жилища
- Не успяват да създадат инфраструктурата от регулации, която да ограничи жилищния балон
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
Интересно четиво!И според моето скромно мнение този анализ е много точен!
По-калпави написана статия от Еconomist Newspaper Limited. По две-три изречения - за Великобритания, Австралия, по едно за Германия и Швейцария в края. Нито се обясняват проблемите, нито се предлага решение. А решението е предлагане от общината на парцел до който има вода, ток и канал + улица и всеки да си строи 2-3 етажен дом или няколко души се обядиняват и строят 2-3- до 4 етажа. Ниско разлято строителство.
А инфраструктурата дето е между 25 и 35 % от стойността на имота, кой ще я финансира и построи. Много хора забравиха, че от Люлин до Младост линията на метрото я строихме 40 години и сигурно струва към милиард в лева.
Казано е ясно - безмислено развитие на магаполиси създава проблеми от всякакво естество, замърсен въздух, бавно предвижване и при една пандемия тотален стоп. Бойкоикономиката пак изтегли късата клечка!
Трябва да се имвестира в градовете между 80 и 800 хиляди жители, а не в мегаполисите.
До коментар [#4] от "telqk":
Защо? той строи магистрали. Живейте по селата, сред природата и пътувайте до работа. Може и овце да гледате след работно време, и домати, и пипер.
Интернет и работа от вкъщи - тази комбинация ще повлияе на пазара както на домове така и на офиси, а също ще промени и транспорта. Големите градове започват да изглеждат ненужни.
В Америка има несправедливи регулаци относно собственоста на дом.И то е от обштината.Имам дом на самия брег на океана малко село на 15 мили от Манхатан.Купих го за 40,000 долара 8 стаи кеш.След неколко години го разширих с 12 стаи+ тези 8.Работата от мен това ми е професията.Плаштах само за материалите а те са много евтини в Америка НО работника е скъп.Исках този дом да го направа двуфамилен.НЕможе според правилата на обштината зоната била само за еднофамилни домове.ДОРИ немам право да дам поне една стая под наем на некоя разведена бедна дама или младеж.А стотици хора живеят на улицата като бездомни заштото парите не им стигат за по големо жилиште.Справедливост никъде нема по света.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.