Ужасната грешка с жилищата
Най-голямата грешка на икономическата политика на Запада – манията за собственост върху дома, подкопава растежа, справедливостта и вярата на обществото в капитализма
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Икономиките могат да преживеят както внезапни сривове, така и хронични заболявания. Пазарите на жилища в богатия свят са причинявали и двата вида проблеми. Трилионите долари ипотечни кредити взривиха финансовата система през 2007-2008 г. Също толкова зловеща обаче е пълзящата дисфункция, която жилищата създават десетилетия наред: Кипящи от живот градове без пространство за растеж. Застаряващи собственици на жилища, седящи в полупразни домове, които държат да защитят гледката си. И поколение от млади хора, които не могат лесно да си позволят да наемат или купуват и мислят, че капитализмът ги е разочаровал.
Както се обяснява в специалния ни анализ, в голямата си част вината се крие в изкривените жилищни политики, датиращи от Втората световна война, които се преплитат със страстта към притежаване на дом. Те са причината за един от най-сериозните, дълготрайни икономически провали на богатия свят. Нуждата от свежа "архитектура" е спешна.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
28 коментара
Про-презастроителска статия. Не били добри практиките препятстващи презастрояването. А същевременно виждаме примерно в родната София колко е грозна и проблемо-генерираща презастроителната мания, как инсфраструктурата се задъхва , ка хората се избиват за детски градини и училища, как всякаква зеленина и ценна архитектура пада в жертва на задушаващото презасищане с кутии.
Абсолютна глупост е защитата на тази тенденция. Да, необходим е инженеринг и контрол на тази сфера, защото пространството е ограничен ресурс и повишеното търсене няма как да породи производство на още пространство. Идеята всички да се концентриаме в една точка е анти-продуктивна. Естествено и правилно е точно обратнот - да се ограничава задушаващото презастрояване и именно да се стимулира развитието на по-отдалечените региони. Компаниите да се изнасят в по-малките населени места, в провинцията, поради по-ниските цени на терените и имотите, което съответно ще създаде условия за живот, от там вече има близост и откъм още по-отдалечените райони и обезлюдяването на огромни територии ще се прекрати. Това е което трябва да се цели, а не да се обяснява че гадните застаряващи собственици си пазели гледката - всеки има право да защитава капиталовложеняита , стойността на имуществото си. Когато ти отнемат гледка, пространство въздух - отнемат ти стойност!
Абсолютно не съм съгласен със сказанието което представлява тази статия. Тотално не в духа на Капитал и Дневник, които са отявлени привърженици на урбанисти като Ян Геел и други.
Толкова много спорни и манипулативни твърдения на една страница не бях чел - направо срам за Капитал!
Но факт - Двете последни икономики в ЕС , са с най голям процент по собственост на жилища .
Тая статия е пълна дивотия.
Крайно време е идеята за собствеността да се изкорени...
Да нямаш собствено жилище, да нямаш собствена кола, да нямаш собствено мнение, дет' се вика да нямаш собствено семейство и деца.. Също като при комунизма!
До коментар [#1] от "weinlock":
Драги, ти живееш на границата между Европа и Ориента, в град, който е много далече от мегаполис.
България е малка провинциална територия, нищо от писаното не се отнася до нас. Виж, ако живееш в Лондон или Париж, друга песен ще запееш...
До коментар [#2] от "Vasil Angelov":
Статията е на Икономист, и се отнася за развитите пазари.
Много удачно наблюдение, според мен. Манията за купуване на жилище е естествно продължение на манията за сигурност. А, тя, както вече болезнено виждаме, е сподобна да скопи всякаква инициатива.
Това е особено видно в България, където на болшинството хора инвестиционния хоризонт се простира само до закупуването на апартамент, за даване под наем. Именно, затова липсва естествена бизнес среда и предприемачите, в огромната си част, разчитат на фондове и на външно финансиране.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.