Експериментът на Берлин с контрол на наемите се провали
За една година наемите може и да са намалели, но предлагането на апартаменти също
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
"Притеснявам се за Берлин", признава Ролф Бух, роден и израснал в Рейнланд. Главният изпълнителен директор на Vonovia, най-голямата фирма за жилищни имоти в Европа, смята, че политиката на града за ограничаване на наемите е постигнала малък успех, но е причинила сериозни допълнителни щети. Дори Конституционният съд да обяви ограничението на наемите за противоконституционно през следващите няколко месеца, както мнозина очакват да се случи, Берлин няма да се върне към статуквото. Протестите ще продължават, смята г-н Бух.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Оказа се голяма лъжица дори за Германската уста ...
Всякаква админситративна намеса в определянето на цени на свободен пазар е обречена на провал, защото води до пагубни изкрививявания на естествени процеси
Vonovia е един лош пример за див капитализъм. В страна, където по-голямата част от населението живее под наем, неконтролируем пазар на недвижимите имоти лесно се превръща в кошмар за милиони хора. Именно това се случва в Берлин, където големи финансови групи изплолзват момента, за да трупат печалби. В това няма нищо лошо, ако не беше пряка игра със съдбата на толкова много хора - от много неща можеш да се откажеш, но не и от покрив над главата си. И в този очевиден цирк местната управа беше принудена да направи нещо, защото пазарът в случая не се справя добре с контролирането на процеса. За сравнение, една голяма част от жилищата във Виена са собственост на общината. И това не се е отразило зле на новото строителство, но и не допуска няколко инвеститора да богатеят съсипвайки живота на милиони.
Дано берлинската управа намери начин да спре превръщането на този град в крепост за богати, като Лондон, и запази неповторимия му чар. Да се остави всичко на пазара обаче се доказа като грешка.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.