Жилищният пазар набра скорост след пандемията
Евтините ипотечни кредити, търсенето на сигурност за спестяванията и мобилността на населението водят до ръст в сделките с жилищата
Месечен бюлетин на "Капитал" с мнения, данни и анализи относно как се развива пазарът на недвижими имоти в България и по света.
- Евтините ипотечни кредити, търсенето на сигурност за спестяванията и мобилността на населението водят до ръст в сделките с жилищата.
- Активното търсене и временно намаляване на предлагането - ефект от стъписването в строителството при корона кризата, вдигат леко цените през първото тримесечие.
- Ще се обърне ли тенденцията - зависи от лихвите на банките, политическата и икономическата стабилност и евентуален ръст в предлагането на жилища.
Жилищният пазар в България премина леко през трите вълни на корона кризата и засега е в много добра форма. През първото тримесечие на 2021 г. са сключени повече сделки не само отколкото в началото на 2020 г., но и в сравнение със същия период на 2019 г. По данни на Агенцията по вписвания ръстът за страната е 17%, а за София - 26%, и той не може да бъде обяснен само с по-ниската база през миналата година. Има ръст и спрямо относително силната 2019 г. - 10% за страната и 18% за София.

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Нетната миграция за миналата година за София е отрицателна, за първи път от няколко години. 15 хиляди души са напуснали столицата. Отделно, близо 5 хиляди по-малко столичани по естествен начин (раждаемостта от години е по-ниска от смъртността). С други думи в София 2020-та завършва с по-малко жители (за първи път от години). Веднага се вижда и при наемите, които вървят надолу. За сметка на това надуването на жилищният балон продължава и цени от 30-40 годишни наема (след данъци) се обявяват. Това не е инвестиция (ако се прави за отдаване под наем), а закопаване на пари. А който е под наем в момента е в изгодна позиция да плаща нисък наем.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.