Минералната вода влиза и в жилищен комплекс
В България вече има случай, в който жилищен комплекс се захранва с минерална вода чрез собствено ВиК паралелно с общинското
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Идеята за използването на геотермалната енергия в България е на десетки години, но реализацията (най-вече в частта, свързана с минералните води) дори не е в зародиш. В страната има регистрирани над 130 топли минерални извора, което я прави една от най-богатите по такъв ресурс в Европа, но на практика техният потенциал остава неизползван. Към момента най-широко приложение имат различните варианти на термопомпи, които използват въздуха или водата за отопление или охлаждане на сградите.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
Пилеене на обществен ресурс. Минералната вода следва да се използва на първо место за туризъм и лечение.
Какво пилеене, какви 5 лева, бе, човек? Няма нищо по-хубаво от използването на това, което природата ни е дала. Ама пуста бюрокрация у нас, на човек нервите трябва да са от желязо, че да премине през всички процедури и да не се откаже. А държавата наистина трябва да дава стимули за оползотворяване на геотермалната енергия, няма по-чист и достъпен вид енергия от нея...
До коментар [#] от "":
Ей , много прости хора в България !
До коментар [#2] от "geordgeo":
Бре, колко сме надъхани, като болшевичета! Ще градим завод, нова чиста енергия за света, равенство, хлеб и т.н. От използване до използване има разлика. Когато за използване с една цел Х кубика носят 10 лева на обществото, а за друга 100 лева, то първото какво е, ако не пилеене? Ако минералната вода от даден извор/сондаж е подходяща за туризъм, лечение или бутилиране, то използването ѝ като енергия или за хигиенно-битови нужди е чисто разсипничество, защото за същите цели могат да се ползват и други ресурси. Но не и за първите цели. Това е все едно да наплескаш слънчеви панели върху най-плодородния чернозем, а пясъкът от плажовете да отиде за строителството. В некоя си Исландия правили така и умниците решили, че и тука е подходящо. Алоо!?
Ако водата е негодна за друго поради своя състав, едва тогава да я ползват за каквото искат.
Освен престъпното разхищение на минерална вода за тоалетни казанчета, перални, миене на тенджери и какво ли още не, която иначе би вкарала свежа валута в икономиката и хазната от целогодишнен СПА и балнеоложки туризъм, самото ѝ използване като алтернатива на ВиК е мутренска некадърност и некомпетентност. Тя нито е пригодна за ежедневно пиене поради високия си и често неподходящ минерален състав, нито за битови нужди поради отлагането на котлен камък.
Термопомпа и собствен минерален басейн в двора? Хубаво, ама нека предположим, че всички кооперации се свържат с най-близкия извор или сондаж. И сбогом на най-перспективния вид туризъм в страната! За да сме модерни, кръгови, обръчови, възобновяеми, самодостатъчни и въглеродо-неутрални, ще изядем кокошката със златни яйца. Чист дебилизъм от теоретици с празни глави и корумпирани чиновници.
Напълно си прав, но за съжаление си от 1% мислещи хора, така че няма шанс. Затова България е на това положение - прост народ, слаба държава.
До коментар [5] от "":
Още от както за пръв път преди години видях рекламите на този комплекс бях сериозно шокирана. Кой е разрешил да се хаби такъв ценен ресурс като минерална вода за битови нужди?? Не, изобщо не смятам, че проблемът е, че бюрокрацията ненужно спъва подобни инициативи. Смятам, че проблемът е как изобщо го е разрешила!
До коментар [#7] от "":
Още по-нелепото е, че става въпрос за Варна - един туристически регион, в който иначе се чудят как да удължат краткия сезон и да повишат добавената стойност на услугата. При това за вода, която вече се използва за балнеология и качествата ѝ са безспорни. Но в страната на абсурдите и мутрите е така.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.