Ти искаш ли си земята под блока
Проект предлага земята под сградите от социализма, която сега е на общините, да премине безвъзмездно към собствениците на жилища в тях.


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Въпросът със собствеността на земята под сградите, строени при социализма, изненадващо изскочи сред законопроектите, внесени в Народно събрание. Депутатът Минчо Христов предлага тя да бъде прехвърлена безвъзмездно от общините, които в общия случай я притежават сега, на собствениците на жилища. Исторически заварено, те имат само придобито право на строеж или на идеални части от него. Проектът е кратък - две нови алинеи в преходните и заключителни разпоредби на Закона за собствеността. Предлага се да важи за сгради, строени до 13 юли 1991 г., и да регламентира и земята под тях, и прилежащата около тях.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
15 коментара
искам си земята под блока.
До коментар [#] от "":
Купи си я, кой те спира
Земята под панелките в София никога не е била общинска или държавна . Това са били частни ниви , които никога не са отчуждавани по законов ред , а законните им собственици - притежаващи легитимни нотариални актове , до днес не са обезщетени . Невъзможно е да се подарява чужда земя .
Интересно ми е как ще се уреди паркирането.
Схемата, описана за Санкт-Петербург, е масово разпространена в Русия. Събарят се стари сгради нискоетажно строителство, на тяхно място се строят многоетажни жилищни комплекси, които се продават на високи цени. А собствениците на апартаменти в разрушените блокове ги "обезщетяват" с жилища в някое от бетонните гета на 20 км от центъра на града.
Ако не се даде земята под блоковете на собствениците, при нас също един ден ще се стигне дотам. Очевидно е, че хората, населяващи панелките, не биха могли да си позволят да купят земята по пазарни цени. И когато сградите започнат да стават негодни за обитаване или градовете дотолкова се презастроят, че строителната мафия няма да има вече къде да се вихри, ще стигнем до руския вариант. Изведнъж ще се появи някой, който ще се окаже собственик на земята под блока ви и ще ви даде месец срок да се преместите в някой новопоявил се високоетажен гъстозастроен комплекс в покрайнините на града.
По-горе някой е писал за ниви и пр. Ако собствениците на тези ниви не са обезщетени при строителството на жилищните комплекси (а те в повечето случаи са), не виждам какъв им е проблемът да си предявят правата сега.
Сега си представете следния сценарий:
15-тото правителство на ГЕРП решава да реституира нивите в панелните гета на внуците на внуците на внуците на някой собственик, въпреки, че не точно са успели да намерят нотариалния акт за земите от преди 9-ти септември 1945 година.
След това реститутите си продават земите на "Артекс". А "Артекс" решават, че имат право да строят на мястото на морално и технически остарелите панелки...... :)
До коментар [#] от "": Сигурно вече има давност.
2
Сигурно има давност.
Нито един собственик от Горубляне не е обезщетен за земите под понелните комплекси Младост 3,Младост 4 и Дружба. Не сме обезщетени и за соц. предприятията в землището на Горубляне, които се приватизираха за жълти стотинки заедно със земята около тях. НЕКОРЕКТНО е да продължава да се говори и пише в медийното пространство, даже и в парламента, че собствениците на земята са обезщетени и тя сега е общинска или държавна. Земята под панелките е на собствениците от преди 9 септември и докато те не бъдат обезщетени, нито общината, нито държавата може да се разпорежда с нея.
До селяните от Горубляне - като претендирате, че не сте обезщетени, има съд, а не да пишете свободни съчинения по медиите. Подайте иск в съда, платете си таксите и да видим кога и какви решения ще има съда. Ама не ви стиска, защото знаете какво ще стане, я давност, я получени обезщетения навремето, макар и смешни.
До коментар [#] от "":
Селяните от Горубляне са лесни - те притежават легитимни нотариални актове за земята си под панелките . Проблем , и то голям ще имат скоро живеещите временно върху тяхната земя провинциалисти - обитаващи тези разпадащи се панелки - тъй като много от тях , неизбежно ще бъдат принудени да се завърнат там - от където са дошли .
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.