Купувачите на жилища започнаха да се замислят
Времето за продажба на имот е около два пъти по-дълго, отколкото през миналата година, и е ясен сигнал за охлаждане на пазара


Ана Петкова, Николай Нейчев ocenime.bg

Месечен бюлетин на "Капитал" с мнения, данни и анализи относно как се развива пазарът на недвижими имоти в България и по света.
- И цените, и предлагането на жилища за продажба в четирите големи града нарастват чувствително.
- Ефектът е, че още от началото на 2022 г. сделките се случват по-бавно и трудно.
- Наемните цени нарастват по-бавно, но сроковете за отдаване под наем също се удължават.
Пандемията, макар и катастрофично явление с невиждани противоепидемични ограничителни мерки, не успя да спре пазара на имоти в България. Най-вероятно и очакваното повишаване на лихвените проценти само по себе си няма да го направи. По-скоро прекомерното поскъпване на имотите ще е решаващата причина за корекцията на пазара, белези за която започнаха да се проявяват още през тази година. Това показва анализ на проптек компанията "Оцениме.бг", която използва компютърни алгоритми, с които анализира над 300 000 обяви за имоти, за да следи тенденциите на пазара и да прави автоматични оценки.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Това представлява спукването на балона, от тук нататък нещата ще се влошават. Успех на рентиерите и продавачите
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.