Наемите на жилища в София растат, цените се задържат на високо ниво
Средната цена на тристаен апартамент вече десет месеца е около 175 хил. евро.


Васил Люнчев, Homeheed

Месечен бюлетин на "Капитал" с мнения, данни и анализи относно как се развива пазарът на недвижими имоти в България и по света.
- Средната цена на тристаен апартамент вече десет месеца се задържа на 175 хил. евро по данни на Homeheed.
- От лятото на 2022 г. наемите се качват заедно с инфлацията и днес средният за двустаен е 800 лв. месечно.
- Преброяванията показаха, че в 37% от жилищата не живее никой. От тях едва 2% се продават и за още 1% се търси наемател по данни от платформата.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Започнат ли да валят статии за поскъпване и продажби на имоти, значи пазарът пак е умрял 🤣
В момента вече почти 10 месеца всички Централни банки по света ударно вдигнаха лихвите по кредитите докато в България банковата мафия и имотна такава гледаха да задържат процеса доколкото могат.Европейската банка обяви че скоро ниски лихви няма да има и тя няма да ги сваля дори ще ги увеличава още до края на годината.Кредитите в България тепърва ще нарастват,а инфлацията винаги се е сваляла с цената на икономическа болка,безработица ,фалити и спад в заплатите.Картинката в момента е супер Розова НО нека всеки види и си свали графиките от вдигането на лихвите предишната криза 2006,2008 година.Какво виждаме тогава и къде сме сега ,банките започват да вдигат лихвите 2006 година ,вдигат ги и в вдин момент спират ,после ги държат високо докато не се случи някакво счупване на икономиката,след което го свалят.В момента процеса е много по ускорен,и наближава момента в който банките ще спрат но лихвите няма да бъдат намалени,процесите удрят икономиката й заетостта работните заплати до 18 месеца.Не се заблуждавайте че хем заплатата Ви ще расте ,хем ще имате работа хем инфлацията и цените ще бъдат овладяни.В света такова чудо досега не е имало.В България масово се тиражиране статии за стабилност на цените на имотите но главно от брокери,агенции,кредитни консултанти,строители и всеки който печели от имотния пазар.България никога не е била остров на стабилността и няма да бъде особено сега.
До коментар [#2] от "Nikolai Kavrakov":
Хайде да поговорим пак след две години.
При цените на материалите всички ще е нагоре ( поради новите мита свързани с въглеродните емисии). При строителството всичко незаконно ще започне да свети - свързването на дигиталния имотен регистър с някой изкуствен интелект и описване на улица по улица е въпрос на време и желание от властите. От там - или ще се бута или ще има имотна амнистия със зверски глоби. По нататък във времето към 2028 - сградите ще стават въглеродно неутрални - ерго и това е свързано с доста разходи дори и само за паспортизация. Ако влезем в еврозоната и от там ще има тласък нагоре.
Мисля, че много хора бъркат цената на имотите с достъпността им. Това,че имотите са по-малко достъпни за средното българско семейство означава, че повече хора ще живеят под наем, а не че ще падат цените както през 2009 г. У нас все още не са се появили големи инвестиционни фондове фокусирани в жилищни имоти, но и това предстои. Не ми вярвате - проверете какво се е случило с жилищните имоти в Берлин в последните 20 години.
https://www.blackstone.com/news/press/blackstone-announces-acquisition-of-berlin-residential-portfolio-from-kauricab-and-apeiron-ailon/
https://www.reuters.com/world/europe/berlin-buy-15000-flats-246-bln-euros-city-senator-2021-09-17/
До коментар [#3] от "Vassil Stoychev":
Г-н Стойчев,
Цените на жилищата не зависят от цената на строителните материали,защото няма как да вдигаш непрекъснато цената на една стока само и само защото на теб ти поскъпва себестойността.Когато пазара не може да поеме вече цената фалират или спираш дейност.Това виждаме последната една година с много компании в международен мащаб.Отделно шоковото поскъпване на строителните материали исторически винаги,винаги е било предвестник на криза в имотния сектор и бранша.Има го като данни и всеки може да се запозне с този феномен или да го кажем фактор като предвестник на някакви събития.По Вашата логика всеки може да си вдига цените до безкрай защото му било скъпо,а пазара къде го слагате ?Търсене,предлагане, предлагане на кредит,цената на кредита..Какво правят в момента в цял свят банките ?Изтеглят пари и го правят бързо..Защо изтеглят пари?За да може Вие все по трудно и все по скъпо да имате достъп до кредит,все по малко да харчите ,и да потребявате..това е в ход след години на ултра хлабава парична политика и го виждаме в цял свят, виждаме как цените на имотите в Швеция паднаха на нивата от преди Ковид,виждаме как на всички имотни пазари има спадове,виждаме как и вече 3 поредни тримесечие в България и големите градове сделките с имоти търпят спадове,това са цели 9 месеца в силни сезони като лято и есен.А дори още и лихвите не са тръгнали хубаво нагоре.Не давайте за пример Германия защото в Германия и Берлин карфица не можеш да хвърлиш ,там е стълпотворение от капитали и хора,докато в София имате близо 40% празни имоти,спадащо население .София вече намалява ,няма от къде да се захранва.Това са фактите .
Неправилният метод за работа на Министерството на финансите подсигурява сегашната инфлация.
Накратко: Сега държавната власт не прилага неотложна финансова защита срещу щети.
Пропускът на тази необходимост създава щети за всеки. Този ликвидатор на стопански ценности е водещ причинител за сегашната инфлация. Жертви сме на лошото поведение на държавната власт.
Все още обществеността пренебрегва лошия принос на Министерството на финансите за съществуване на неправилността. Финансовото зло причинява политически провал.
Насоката за увеличение на цени е последица от намалената покупателна способност на официалната валута. Индексът на потребителските цени е производно (вторично) мерило за инфлация. Ангажирането на общественото внимание с друго, прикрива най-опасния враг на участниците в стопанския живот.
Обществеността е с мълчание за водещият причинител на сегашната инфлация.
Приключването на погрешния метод за работа на Министерството на финансите прекратява сегашната инфлация. Правителството е с възможност да изплати своите дългове.
В моя блок в София не наблюдавам 37% празни апартаменти. Не повече са от 3-4 апартамента от 55. Същата е ситуацията в съседния блик на родителите ми. Статистиката е невярна.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.