Спасяваме пчелите чрез технология
Сергей Петров, съосновател на Bee Smart Technologies, пред "Капитал Daily"
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
В последните години пчеларите наблюдават все по-голяма смъртност и загуба на цели пчелни колонии, като причините за това явление остават неясни. Тези неблагоприятни данни влияят както на хората, така и на цели индустрии, чиито бизнеси зависят от опрашването и събирането на нектар от медоносните пчели. Ако все още няма ясен отговор за причините за проблема, то поне може да се направи така, че последиците да се минимализират. Технологичното решение на млада българска компания работи точно в тази посока. Екипът на Bee Smart Technologies разработва комбинация от хардуерни и софтуерни решения, които се внедряват в пчелния кошер и помагат на пчеларите да анализират пчелите си и продуктивността им. Те са и победителите в местното състезание на Chivas - The Venture, което търси млади таланти със социално отговорни бизнеси. Международният конкурс се провежда за втора поредна година и участват предприемачи от 29 държави. Големият финал ще се проведе през юли в Ню Йорк, когато някой от финалистите ще има възможност да спечели до 1 млн. долара финансиране. За амбициите на стартиращата компания, досегашния им успех и подготовката им за международния финал на Chivas разказва Сергей Петров, съосновател на Bee Smart Technologies.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
И все пак какво прави всъщност тяхния продукт? Какъв проблем решава? Статията е концентрирана върху обещания за спасяване на пчелите и повишаване на приходите на фирмите, които звучат много общо.
До коментар [#1] от "Izida":
Сензорите мерят температура, влажност, отвън ,отвътре, вероятно и тежест на кошера, като така се изчислява дали има мед, може би има и някоя камера, да си гледаш кошера, което е интересно, но едно нещо ме разсмя - че вече пчеларите ги били търсили.
До коментар [#2] от "mrtosh":
Все още не виждам връзка с оцеляването на пчелите. До колкото знам основната причина за измирането на пчелите са пестицидите. Трудно ми е да се представя, че таргетират този проблем.
До коментар [#1] от "Izida":
Благодарим за въпроса.
Нашият продукт се състои от хардуерна и софтуерна част.
Сензорна станция, монтирана на кошера записва важни, за пчелната колония, параметри и ги изпраща към нашият сървър. Там те биват анализирани и представени в онлйан мениджмънт системата ни (софтуерната част).
Към момента мерим температура, влажност, тегло и звук. Тези параметри са ни достатъчни, за да имаме възможност да предоставим далеч по-важна информация. Например - наличие на ново пило (яйца), здравен индекс на колонията, количество събран мед, роене и др.
До коментар [#2] от "mrtosh":
Благодаря за коментара. Винаги се радваме да усмихнем някого. Всъщност пчеларите са направили малко повече от това да ни потърсят. Намериха ни и от миналият петък, пчелар в Калифорния е горд ползвател на 24 броя от нашите системи. Това, което е по-интересно е, че той всъщност е учен, който е видял в нашата система възможност да събере данни, които да използва за създаването на научен труд за влиянието на пестицидите върху живота на пчелите.
До коментар [#3] от "Izida":
Основната причина за измирането на пчелите е фактът, че променяме екосистемата с темпове по-бързи от възможността на пчелите да се адаптират. С развиването на аграрната култура ние сме намирали начини да оптимизираме работата си на полето, но фокусът винаги е бил краткосрочен. Така се изгражда една неустойчива система, където скъсваме отделни елементи на екосистемата. Например, разделяме ябълките от техните опрашители.
Ето един конкретен пример. Преди 200 години 95% от хората са били заети със слескостопанска дейност. Отглеждали са хранителни култури или добитък. Днес е по-малко от 5% са в тази индустрия. Причината е създаването на модерната аграрна култура. Днес вместо да има градинка с разнородни култури, имаме крупни фермери притежаващи хектари от само една, т.н. монокултура. Но когато на километри разстояние няма нищо друго освен ябълки, пчелите ще търсят спасение, защото ябълките им дават само 2 седмици храна през годината (докато цъфтят). От друга страна, химикалите (тук освен пестицидите включваме и хербицидите, инсектицидите, фънгицидите и техните производни) отслабват иммунната система на пчелите (все пак са направени за да убиват насекоми) както и влияят директно на чувството им за ориентация.
Така ние просто променяме естествената среда, в която пчелите живеят, а те не са подготвени за тази радикална промяна.
До коментар [#6] от "Sergey Petrov":
Благодаря за отговорите! Желая ви успех! :)
Пчеларски вестник
D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D1%88%D0%B5%D1%80.html
http://nbps.press.bg/index.htm
---
Пчела и кошер
http://fermera.bg/%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0-%
Проекта е краден от Adem Alpaslan Altun - Remote Control of the Temperature-Humidity and Climate in the Beehives
with Solar-Powered Thermoelectric System (2012)
Adem Alpaslan Altun се е сетил доста по-рано.
До коментар [#1] от "Izida":
Проекта е краден от Adem Alpaslan Altun - Remote Control of the Temperature-Humidity and Climate in the Beehives
with Solar-Powered Thermoelectric System (2012)
Adem Alpaslan Altun се е сетил доста по-рано.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.