Ниски цени влошават резултата за производителите от добрата зърнена реколта
Рекордно е производството на пшеница, ечемик и рапица в България
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
За поредна година цените на основните зърнени култури по световните борси се понижават, което топи от резервите на производителите не само в България. До момента те успяват на компенсират с продажбите на по-големи обеми от по-обилната реколта, но ако ситуацията се запази такава още една или две години, това може допълнително да изпили маржовете на печалба и да затегне достъпа на фермерите до банково финансиране. Засега такъв проблем няма, но гледайки дългосрочно, земеделците у нас се подготвят да вземат мерки отрано. Намаляването на площите с губещи култури за сметка на тези, от които се печели повече, като царевица, слънчоглед и рапица, решават частично проблема. Друга възможност е застраховането на ценовия риск чрез хеджиране с фючърси и опции, което има шанс да навлезе като практика сред производителите, стана ясно на първата по рода си "Зърнена академия". Тя се проведе на 27 и 28 октомври във Варна с участието на близо 160 представители на бранша от седем държави. Организатори на събитието бяха брокерската компания "Агрикор" и специализираната агенция за пазарни новини и анализи "Агропортал" с подкрепата на фондация "Америка за България".
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
правете уиски:)))
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.