Данъчният, който си направи стартъп
Съоснователят на "Клеймкомпас" Александър Сумин пред "Капитал"
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Профил
Александър Сумин е мениджър растеж и бизнес развитие в правния стартъп "Клеймкомпас" и тазгодишният подгласник в националния конкурс за млади бизнес лидери Next Generation 2017, организиран от медиите "Капитал" и "Кариери". Биографията му е толкова шарена, че е трудно да се повярва, че принадлежи на 29-годишен човек. Сумин заминава за Монреал, Канада, на 16 години с родителите си и почти веднага започва работа на пълен работен ден - отначало в супермаркет, после в кол-център. Започва и колеж, където няколко пъти е на косъм от изключване. Не дава предимство на образованието си по никакъв начин, докато по време на пътуване не попада случайно в университета във Фрайбург и решава, че на всяка цена иска да учи там. Без никога да е притежавал диплома за средно образование, е приет специалност политология в Concordia University, Монреал, и е сред 4% с най-висок успех от 50 хил. студенти. Така и получава стипендия за Фрайбургския университет, а когато се връща в Канада на около 23 години, започва държавна работа като данъчен консултант в Canada Revenue Agency. Докато още работи в канадската НАП, прави неколкомесечен стаж по маркетинг и PR в Берлин. Връща се за кратко в Монреал, напуска доживотната сигурност на чиновничеството и се връща в София, за да развива компанията си "Клеймкомпас".Компанията
Основана през 2015 г. "Клеймкомпас" е онлайн платформа, която посредничи на пътници на авиокомпании да получат обезщетение при закъснели и отменени полети. Татяна Миткова, Александър Сумин и Велизар Шулев за две години успяват да изградят платформа в топ 5 в сегмента си в световен мащаб по брой искове, да привлекат вниманието на американския акселератор 500 Startups и да наберат 200 хил. долара финансиране. С екип от 8 души компанията оперира основно на пазара в Източна Европа и вече привлича около 1500 иска месечно през 2017 г. За сравнение - около октомври миналата година исковете са 150 на месец. С приход от 49 хил. лв. за миналата година през 2017 г. "Клеймкомпас" очакват оборот от над 400 хил. лв.Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Евала на младите! Само некои сметки малко не ми излизат - примерно при подадени искове за 2 млн. евро и при комисионна 25% какво означават очаквани приходи от 207 хил. евро:
- успеваемост на исковете под 50%; или
- счупен калкулатор на данъчния :)
Една много мъничка компания се мъчи да оцелее на пазара. Голем праз. Има къде къде по ценни и много по големи компании от това мъниче...за тях пишете статии.
Баси с 200,000 аз мога да ги финансирам, сигурно са кандидатствали по документи
До коментар [#1] от "Arexander":
Няма как деца без един ден трудов стаж по специалността или свързана с нея, да печелят повече от 50% от случаите си. Аз не бих ги ползвал тях.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.