Йозеф Шети: Хората емигрират, защото не се чувстват защитени от закона
Швейцарският предприемач и собственик на фабрика в България, за революцията в индустрията и проблемите на средата
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Профил
Йозеф Шети е собственик на няколко бизнеса в България - производствената компания "Шети", търговската "Солтех" и още две по-малки. Започва преди 12 години с производство на метални и свързващи елементи, а с времето се разраства и като официален представител на няколко големи компании.Освен че има интересни наблюдения за средата за бизнес в България и нейните промени в последните 12 години (например доставя собствената си продукция сам, защото български карго оператори са проваляли доставки два пъти), той е и разговорлив - нетипично качество за ръководителите на предприятия тук.
Шети казва, че мисли в режим "Индустрия 4.0" - бъдещето с роботизацията при него вече е настояще. В компанията му са внедрени машини, които работят почти автономно, а с помощта на специален софтуер създава виртуални близнаци на машините, през които настройката на оборудването става много по-бързо и евтино.
Той е и специален гост в панела "Образование" на голямата конференция на "Капитал" Индустрия 4.0, която се провежда на 28 и 29 септември в Пловдив (можете да се регистрирате за участие на сайта).
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
19 коментара
Едно от най-хубавите интервюта, които съм чел в Капитал. Съгласен съм с всеки ред. По прекрасен начин е формулирано най-хубавото и най-лошото в България. Без правова държава, независима съдебна система и работещи институции подкрепящи гражданите всички други предимства на страната ни остават на заден план.
"Обиколих София......., Пловдив. Избрах Пловдив, защото е голям град. " Интервюто е поредното инфонтилно рекламно каре опитващо се да рекламира нещо, което не е това, което ни се иска.
До коментар [#2] от " glupsoti ": Прочетете още веднъж внимателно. Не става въпрос за никаква реклама. Интервюираният казва точни думи за тези, които уж могат да четат, но не разбират написаното.
Две много тежки диагнози за България от този предприемач. Едната че страната въобще не е привлекателна за самите българи в момента и втората, че образованието е толкова назад и настрани, че няма да бъде и в бъдеще. Ако навлизането на роботите в производството има малко или много предвидими последствия, то в услуги промените мога да доведат до фундаментални изкривявания в пазар на труда, елиминира традиционни професии и тн.
Нищо, важното е фондовете да капят, ето Славчо прави партия, Бочко си играе на полицай, а Прасчо придобива активи.
До коментар [#1] от "Newcastle Fan":
А да ти е хрумвало,че хората бягат основно заради ниското заплащане на труда.Ето и този бизнесмен давал по 1000 евро заплата на ръководни кадри и се хвали все едно е дал 10 000 евро.Ами естествено,че квалифицираните кадри ще работят там,където им оценяват труда подобаващо.Това естествено се отнася и до неквалифицираните,но при тях предлагането на работна ръка е по-голямо.
Не че няма корупция в България,но тя е свързана основно с обществените поръчки,при които се дават пари от държавният бюджет.Предприятия,които не кандидатстват за държавни поръчки изобщо не ги бърка корупцията.Ама и там дават смешни заплати в сравнение с другите европейски държави.И после се чудят защо бягат хората.Да му подскажа,че не е заради училищата ,защото и тук има много добри училища,да не говорим пък за Пловдив.
Страхотно интервю. Много земно, много добре казано. Това, което казва е реалност и се вижда. Засяга голям брой нюанси тук.
Браво, пореден шамар за българските "мозъчета", дето били "изтекли" навън. Швейцарец може да прави тук бизнес, а те не можели. Човекът създава фирма след фирма и нищо не му пречи, на емигрантите ни обаче всичко им пречело, та забегнали. Като отидоха за по-големи заплати, не им стигна акъл да попитат колко ще са им данъците, осигуровките и наемите. И накрая с големите заплати живеят навън по-зле, отколкото биха живели тук с малки заплати. Ама то си требе наистина да имаш акъл, преди да си псуваш държавата.
До коментар [#7] от "Дамянов":
Не може всички да станат чорбаджии. А останалите "Не се чувстват защитени. Това го чувам от много хора. Държавата не ги защитава."
Анадън му ? Всъщност, огромна част са избягали не от управлението, а от населението - от философи като твоя милост 8-)
До коментар [#8] от "Мухарем Сербезовски":
Съгласен, че не може всички да са чорбаджии. Ерго - избягаха не умните, а онези, които търсят чорбаджии да им слугуват.
"Изникваха възможност след възможност. Тук, ако си предприемач и искаш да правиш неща, е рай. В Швейцария моята бизнес идея биха я имали още 12 души и 3 биха били по-добри. Тук имам чувството, че съм единственият." - този цитат го доказва.
Иначе не мога да не забележа, че умни и красиви са го налазили и са му вкарали техните думи в устата. Държавата, та държавата. На много хора не им пречи, само на тях. А не съм чул нито един завърнал се емигрант да я псува пак.
само искам да кажа че 1000 евро за ръководна длъжност никак не е много, ръководна длъжност на запад взима над 5000 евро. И няма какво да ми се хвали този тарикат че давал пари, тук е за ниските заплати не за друго
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.