Доброслав Димитров: Правителството да свикне, че IT индустрията ще имаме силно изразено мнение по всяка политика
Изпълнителният директор на "Империя онлайн" и председател на БАСКОМ пред "Капитал"
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Визитка
Доброслав Димитров е изпълнителен директор и съосновател на компанията за онлайн игри "Империя онлайн", както и председател на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ). "Капитал" говори с Димитров по две теми - годишният доклад "Барометър" и вдигането на максималния осигурителен доход, заложено в бюджет 2022, срещу което асоциацията се обяви. Интервюто е взето преди окончателното приемане на бюджета.
Какво се случи с доходите в IT сектора през последната година?
- Скочиха, но те скачат всяка година. Миналата 2021 г. се повишиха с по-висок темп, отколкото обичайно. Средното увеличение е около 12%, докато през 2020 г. беше 6%.Наближава ли България момент, в който няма да е конкурентноспособна по този показател?
- Ние отдавна не се конкурираме по ниски заплати. България е качествена, а не евтина дестинация. Ако се възприемаме като евтина дестинация и се конкурираме като такава, ще загубим. Все още сме догонващи и заплатите растат по-бързо от западните страни, но разликата се свива все по-бързо. Ние в "Империя онлайн" например сме част от шведско глобално дружество, с офиси в САЩ, Германия и т.н., и постоянно ми се налага да обясняваме защо тук заплатите скачат с 10%, а там - с 2-3%.Казвате обаче, че този темп вече се е вдигнал. Не е ли логиката, че ако вече отдавна не сме евтина дестинация, ръстът ще се забави? Кои са факторите, които го поддържат висок?
- Конкуренцията. Видът дейността, която извършваме, е ориентирана към световния пазар. Ние се съревноваваме за всичко, било то дружества в България, било то компании извън страната. Човек може да работи дистанционно за компании навсякъде и съответно всеки, който иска да работи тук, трябва да си ревизира заплатите често.Играе ли роля инфлацията?
- Ние не сме държавната администрация. Заплатите имат икономическа логика - не може да плащаш повече, отколкото можеш да си позволиш. Така че ако заплатите изпреварват това, което бизнесът може да генерира, излизаш от пазара. Това е една илюзия, която всяко правителство иска да създава - че заплатите могат да се налагат с постановления. Не могат, това е пазар. При нас има много повече търсене, отколкото предлагане, и съответно натискът е много голям, но изцяло пазарен. Дали има инфлация, или няма инфлация, ако един бизнес не е толкова печеливш и се появи друг по-печеливш, ще му открадне хората и обратното. Правителството трябва да се грижи средата за бизнес да е добра, за да има колкото се може повече компании, съревноваващи се за хората и заплатите ще растат.Споменахте правителството. Ще поговорим в подробности и за минусите, но има ли плюсове за вас в този бюджет?
- Не. Но ние никога не сме и търсели финансова помощ от държавата.Тогава да минем към минусите. Проблемът с вдигането на максималния осигурителен доход (МОД) е, че се случва от днес за утре или за това, че се вдига предимно за вашия сектор?
- Проблемите са много повече. Започвайки чисто от практичната страна - абсолютно непредвидимия начин, по който се прави от днес за утре. Без никаква обосновка защо с толкова пари, а не с друга сума. Без дискусия с индустрията. Едва постфактум, след като възразихме, имаше някакви разговори, но така или иначе са решили да си го гласуват. Това е проблем, защото прави данъчно-осигурителната политика на държавата неясна и непредвидима. Едва ли има много компании, които искат да работят в такава несигурна среда.Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Това като заплаха звучи направо :) ИТ секторът се наду прекомерно, време е да има малко приземяване. Светът и БГ в часност не се върти около вас! И колкото и да се хвалите, че сте велики, си оставате привлкателни предимно заради ниските заплати на фона на общоевропейските. Освен на ишлеме, ние какъв точно ИТ продукт сме произвели? Погледнете една Румъния, Беларус и Украйна. За Чехия и Полша пък въобще да не говорим..
До коментар [#1] от "oldschool":
ОТ секторът е единственият, който може да представлява т.нар. средна класа. И средната класа в нормалния и вид не се мери само с пари, а с мястото и в обществения живот. Ако на заявяване на позиция му викаш, че е желание светът да се върти около теб, е време да излезеш от соца. Сегашната реалност е (или би трябвало да е) значително по-сложна, това е демокрацията . Защото изразено мнение има всеки, ако не иска да е крепостен селянин. Или ако не си помислил за тези неща може би просто си завистлив - и това няма да е нещо ново.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.