🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Ангелин Цачев, ЕСО: България трябва да свърже мрежата си и със Западна Европа

Изпълнителният директор на ЕСО обяснява още за новите ВЕИ и проблемите с присъединяването им в интервю за "Капитал"

Ангелин Цачев, изпълнителен директор на ЕСО
Ангелин Цачев, изпълнителен директор на ЕСО
Ангелин Цачев, изпълнителен директор на ЕСО    ©  Цветелина Белутова
Ангелин Цачев, изпълнителен директор на ЕСО    ©  Цветелина Белутова

Визитка

Ангелин Цачев е изпълнителен директор на държавния Електроенергиен системен оператор (ЕСО) - едно от най-богатите държавни дружества с приходи 947 млн. лв. за 2021 г. и печалба почти 80 млн. лв. Той заема длъжността от 2018 г., а преди това е ръководител на отдел "Инвеститорски контрол" в управление "Инвеститорски контрол и подготовка на обекти", отново в ЕСО. Назначаването му като директор става по времето на ГЕРБ, когато енергиен министър е Теменужка Петкова.

Колко станаха заявките за присъединяване на ВЕИ към ЕСО?

Вече са 35 хиляди мегавата. Големият интерес към инвестиции в изграждането на нови възобновяеми мощности е добра тенденция. Но ЕСО не е решението на всички проблеми, които бавят тези инвестиции. За да имаме сериозно развитие на сектора, са нужни бързи и адекватни законови и регулаторни промени. Проблемите са най-видими от факта, че има огромно количество заявки и много малко реално присъединени работещи проекти.

Всъщност колко са присъединените?

За миналата година са присъединени приблизително 400 мегавата нови проекти, като 240 мегавата са в мрежа високо напрежение и 160 мегавата в тази на средно напрежение при ЕРП-тата. Това са само соларни мощности, тъй като от вятър няма. Увеличението от новоприсъединените проекти в мрежата високо напрежение е 60%, а в мрежата средно напрежение е 20%, средно за страната 30% повече соларна енергия е произведена и консумирана през миналата година.

Какво прогнозирате за 2023 г.?

През тази година очакваме доста по-голям процент. Причината за това е, че сключените предварителни договори през 2021 г. ще започнат да функционират през тази година. Очакванията са да бъдат присъединени още 700 - 800 мегавата нови мощности. Така вероятно ще удвоим соларните мощности.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    MIROSLAV avatar :-|
    MIROSLAV
    • - 1
    • + 3

    Този няма да го има до края на месеца. Стига сте давали трибуна на глупостите му.

    Нередност?
  • 2
    jazzdevil avatar :-|
    jazzdevil
    • + 2

    Цялата криза в електроенергията започна в момента, в който се свързахме с мрежите на Гърция и Италия и нашия евтин ток отиде при тях а печалба я прибраха "експерти" като горния господинчо.

    Нередност?
Нов коментар